Przewozy ładunków chłodniczych – jak przywozi się produkty spożywcze na dalekich dystansach?

Transport żywności jest jednym z bardziej problematycznych. Wiele produktów spożywczych wymaga specjalnego potraktowania, zwłaszcza na dalekich trasach, gdzie istnieje duża szansa, że ulegną one zepsuciu. Pomocne są przy tym transporty chłodnicze. Jak przewozi się żywność?

Przewóz żywności a przepisy prawne

Żywność to jeden z tych szczególnych ładunków, który wymaga specjalnego potraktowania i właściwego zabezpieczenia na czas podróży. Dotyczy to zwłaszcza artykułów szybko się psujących, które na dalszych trasach przewozowych mogą po prostu nie przetrwać. Aby towar dotarł na miejsce bez utraty na jakości, muszą być zachowane szczególne warunki, które przedłużą termin przydatności do spożycia, bez uszczerbku na zdrowie czy smak. W tym celu najczęściej korzysta się ze specjalnych pojazdów chłodniczych, które pozwalają na kontrolę temperatury.

Co przewozi się transportem chłodniczym?

Przewozy ładunków chłodniczych pozwalają na transport m.in. świeżych ryb morskich nawet w bardzo odległe zakątki Polski, dotyczy to także innych artykułów spożywczych, jak mięsa, nabiał, owoce oraz warzywa. Mało kto wie, ale w ten sposób przewozi się także alkohol i produkty cukiernicze i ich składniki.

Oprócz żywności jako takiej, w temperaturze kontrolowanej transportowane są substancje chemiczne, leki, rośliny i kwiaty. Rzecz jasna, w zależności od tego, jakiego produktu dotyczy dostawa, będzie on wymagał nieco innego potraktowania jeżeli chodzi o optymalną temperaturę, pozwalającą na zachowanie najwyższej jakości artykułów.

Czym przewozi się żywność na duże odległości?

Najczęściej to transportu żywności wymagającej utrzymania odpowiedniej temperatury przez całą podróż, wykorzystuje się specjalne samochody chłodnie. Są one wyposażone w agregaty, które pozwalają na dowolne ustawienie zakresu temperaturo od +30 do nawet – 30 stopni. Co więcej, konieczne jest stałe kontrolowanie warunków panujących w pojeździe, do czego przydają się specjalne urządzenia monitorujące. Dodatkowo konieczne będzie też zachowanie najwyższej czystości i higieny, aby tym samym uniknąć ryzyka zanieczyszczenia towaru.

Jak transportowana jest żywność w pojazdach chłodniczych?

Ładunek znajdujący się w pojeździe chłodniczym musi mieć zapewnioną nie tylko odpowiednią temperaturę, ale i warunki, które uniemożliwią zanieczyszczenie środowiska wewnątrz pojazdu. Konieczne będzie więc zastosowanie dobrych zabezpieczeń, służących do ochrony ładunku, zwłaszcza gdy jest on zróżnicowany.

Chodzi przede wszystkim o właściwe opakowania, które pełnią funkcję transportową, logistyczną i informacyjną. Dlatego konieczne są też do tego oznaczenia, które pozwolą łatwo i szybko zweryfikować rodzaj ładunku. Wyróżnia się tutaj skrzynki z tworzyw sztucznych, kanistry, worki i pudła, które jednocześnie muszą posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że mogą mieć kontakt z żywnością. Nie tylko oddzielają one produkty, ale też zapewniają izolację i chronią przed uszkodzeniami np. w wyniku wstrząsów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij