Wózki jezdniowe a prawo, czyli jakie przepisy obowiązują dla wózków jezdniowych?

Wózek jezdniowy podnośnikowy nazywany jest prościej wózkiem widłowym. Jest to kołowy pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, wykorzystywany przede wszystkim do przewozu ładunków o znacznej masie, nawet do kilkudziesięciu ton. Wózki widłowe stosowane są głównie w magazynach oraz w transporcie bliskim. Osoby, które je obsługują, muszą posiadać specjalne uprawnienia. Jak je zdobyć? Jakie przepisy obowiązują operatorów wózków widłowych?

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Aby móc obsługiwać wózki jezdniowe, niezbędne są odpowiednie uprawnienia, które można zdobyć poprzez odbycie stosownego kursu oraz zdanie egzaminu państwowego. Kursy organizowane są przez specjalnie ośrodki szkoleniowe, a osoby, które rozważają zdobycie uprawnień, mogą zobaczyć przykładowy test egzaminu na wózki jezdniowe na stronie gdbhp.pl.
Sam kurs jest krótki, można go zrobić w tydzień, natomiast egzamin jest podzielony na część praktyczną i teoretyczną. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Aby móc ubiegać się o uprawnienia na wózki widłowe należy:
– mieć ukończone 18 lat,
– przejść badania lekarskie oraz otrzymać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy jako kierowca,
– posiadać imienne zezwolenie pracodawcy na kierowanie wózkiem widłowym.
Ponadto w przypadku, gdy mamy poruszać się wózkiem widłowym po drogach publicznych, musimy posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Kiedy już spełnimy wszystkie wymagania oraz zdamy egzamin, otrzymamy Legitymację UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Drugim dokumentem, który również umożliwia pracę w charakterze operatora wózków widłowych, jest Książka Operatora, wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Uprawnienia na wózki widłowe – dlaczego warto je mieć?

Posiadanie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych jest równoznaczne z posiadaniem konkretnych kwalifikacji, które mogą spowodować, że otrzymamy wyższą pensję niż np. zwykły pracownik magazynu. W ten sposób zwiększamy też swoje szanse na rynku pracy. Osoby posiadające uprawnienia na obsługę wózków jezdniowych, a przy tym znające przynajmniej jeden język obcy na poziomie komunikatywnym (np. język angielski lub niemiecki) mogą dosłownie przebierać w ofertach pracy. Tego typu pracowników poszukują pracodawcy z Niemiec, Belgii, czy Holandii, a także Wielkiej Brytanii.
Dla wielu osób ważne jest również to, że do pracy przy obsłudze wózków widłowych nie potrzeba fachowej wiedzy. Podstawowe wymagania nie są wysokie, a mając umiejętność planowania, dobrą orientację w przestrzeni i precyzję, bardzo szybko można osiągnąć wprawę w wykonywaniu swoich obowiązków.

Koszty związane z uprawnieniami na wózki jezdniowe

Oczywiście, aby zdobyć uprawnienia na obsługę wózków widłowych, trzeba zainwestować nie tylko swój czas, ale też pieniądze. Na szczęście kursy te nie są drogie, zazwyczaj kosztują kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę, że zdobyte uprawnienia przyznawane są bezterminowe, jest to bardzo dobra inwestycja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij