Pozew rozwodowy krok po kroku

Pozew rozwodowy krok po kroku

Rozwód to nic przyjemnego. To zakończenie pewnego etapu w życiu na rzecz rozpoczęcia całkiem nowego. Może przebiegać w przyjaznej i w miarę spokojnej atmosferze lub co się zdarza w większości przypadków, w burzliwej i nieprzyjemnej. Małżeństwo może zostać rozwiązane na pierwszej rozprawie bądź ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. O tym, jak wygląda postępowanie rozwodowe krok po kroku, opisujemy poniżej.

Wniesienie pozwu

Postępowanie rozwodowe rozpoczyna się wraz ze złożeniem stosownego pozwu do sądu. Powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, do których dołączyć trzeba dwa odpisy skrócone aktu małżeństwa i dowodami przeciwko pozwanemu. Jeśli małżonkowie mają dzieci, wtedy zależy dodatkowo dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia. W momencie składania pozwu uiszcza się również opłatę sądową, która wynosi 600 zł. Może być wyższa, jeśli w grę wchodzą dodatkowe roszczenia jak alimenty. Sporządzenie profesjonalnego pozwu może być dla wielu osób problematyczne, a to jak zostanie napisany, ma duże znaczenie w oczach sądu. Dlatego warto zgłosić się po pomoc do prawnika, który ma w tym zakresie spore doświadczenie. Oczywiście taka usługa jest płatna a ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego przeczytasz w artykule frappe.pl. Niemniej jednak lepiej ponieść ten minimalny wydatek i mieć pewność, że do sądu trafia pozew z prawdziwego zdarzenia, a nie napisany na tzw. kolanie. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy w przypadku braków formalnych, sąd wzywa powoda do ich usunięcia, a nie wykonanie tego polecenia może skutkować wycofaniem pozwu.

Pozew musi zostać skierowany do sądu okręgowego, w którym małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeżeli takiego miejsca nie ma, pozew kieruje się do sądu właściwego według tego, w którym przebywa strona pozwana.

Odpowiedź na pozew

Jeśli wniesiony pozew spełnia wszystkie kryteria, wtedy sąd wysyła jego odpis stronie pozwanej, która ma 14 dni na przedstawienie swoje stanowiska w danej sprawie i odpowiedź na pozew. Strona pozwana ma prawo do przedstawienia innej wersji wydarzeń niż ta w pozwie, wskazać na inną przyczynę rozpadu małżeństwa i wyrażenie swojego punktu widzenia oraz roszczenia. Może również domagać się rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie, sprzeciwiać się wysokości żądanych alimentów lub zaproponować inny sposób kontaktowania się z dziećmi. Odpowiedź na pozew nie jest obciążona żadnymi opłatami. W tym wypadku także konieczne jest złożenie dwóch egzemplarzy odpowiedzi na pozew i jeśli nie zostanie ona złożona we wskazanym terminie, wówczas pozwany całkowicie traci możliwość przestawienia swoich racji na piśmie.

Wyznaczenie terminu rozprawy

Pierwsza rozprawa rozwodowa zostaje wyznaczona najwcześniej po upływie terminu do złożenia odpowiedzi na pozew, czyli 14 dni. W praktyce czas oczekiwania na termin rozprawy jest różny i uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich może być ilość spraw rozpoznawanych w danym sądzie lub braki kadrowe. Sama rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału publiczności, chyba że strony sobie tego życzą. Podczas rozprawy na sali obecni są małżonkowie oraz ich pełnomocnicy. Posiedzenie odbywa się w trzyosobowym składzie na czele z przewodniczącym oraz dwóch ławników. W trakcie sąd pyta o stanowisko stron oraz czy decyzja o zakończeniu małżeństwa jest ostateczna. Jeżeli są ku temu wątpliwości, strony kierowane są na mediację lub na terapię małżeńską. Jeśli małżonkowie zgodnie potwierdzą, że nie widzą szans na uratowanie związku, wówczas wyrok może zostać ogłoszony na pierwszej rozprawie bądź drugiej, jeśli w grę wchodzi jeszcze kwestia ustalenia wysokości alimentów i kontaktów z dziećmi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij