Czym skutkuje założenie niebieskiej karty

Czym skutkuje założenie niebieskiej karty?

Jednym z częściej spotykanych rozwiązań, w przypadku rodzin, w których dochodzi do przemocy i wykorzystywania, jest założenie tak zwanej niebieskiej karty. Czym ona jest, jak działa i kiedy właściwie mamy z nią do czynienia?

Czym jest niebieska karta?

Mówiąc o niebieskiej karcie, ma się na myśli dokument służbowy, który wypełniany jest przez funkcjonariuszy policji. Jest on zaświadczeniem o występowaniu przemocy domowej w danej rodzinie i służy jako informacja dla służb o problemie, jaki w niej występuje. Za jej pomocą dokumentuje się wszystkie incydenty związane z przemocą, dzięki czemu łatwiej jest określić czy istnieje w związku z tym poważne zagrożenie dla zdrowia i życia członków rodziny, a także umożliwia wdrożenie planu wsparcia dla nich.

Kto zakłada niebieską kartę?

Procedurę zakładania niebieskiej karty opisuje serwis rodzinarodzinie.pl, warto przy tym pamiętać, że nie wymaga się przy tym zgody osoby lub osób dotkniętych przemocą. Jej uruchomienie następuje poprzez zgłoszenie podejrzenia występowania przemocy w rodzinie. Oprócz policji mogą to zrobić także przedstawiciele innych służb jak pomoc społeczna, przedstawiciele oświaty czy służby zdrowia. Może tego dokonać także każdy, kto jest świadkiem takich zdarzeń zarówno osoby obce, jak i członkowie rodziny.

Czym skutkuje niebieska karta?

Zadaniem niebieskiej karty jest monitorowanie zachowań w rodzinie i ochronę ofiar doświadczających przemocy. Jest także pewną motywacją dla nich, by zacząć szukać pomocy i nie poddawać się zastraszeniu ze strony sprawcy. Rodzina taka zostaje objęta ściślejszym nadzorem policji, jak również opracowywany jest indywidualny plan wsparcia, którego celem jest wyeliminowanie przemocy i ochronę poszkodowanych. Takie rodziny są też odwiedzane przez pracowników MOPS, nauczycieli, pedagogów oraz mogą liczyć na rozmowę z psychologiem. Niebieska karta jest też ważnym dowodem w sprawach sądowych.

Jak długo trwa procedura niebieskiej karty?

W przypadku procedury niebieskiej karty nie ma wyznaczonych konkretnych limitów. Przypadek każdej rodziny jest inny i nierzadko wymaga innych działań pomocowych. Wiele będzie zależało od służb działających w tej sprawie, a gmina sama ustala, w jaki sposób przeprowadzane są procesy postępowania. Zazwyczaj jednak okres monitorowania nie przekracza 3 miesięcy. Po zakończeniu tego czasu rodzina nadal jest objęta opieką ze strony ośrodka pomocy społecznej, a policja ma informacje o tym, że w przeszłości w danej rodzinie była założona niebieska karta. W razie, gdyby zaobserwowano znów agresywne zachowanie wobec członków rodziny, cała procedura może ruszyć na nowo.

Jak wygląda niebieska karta?

Niebieska karta to przede wszystkim dokument udostępniony do wglądu takich służb jak policja. Składa się ona z dwóch części – A i B. Karta A wypełniana jest przez pracownika policji i znajdują się w niej takie informacje jak dane osobowe rodziny, czas, miejsce, stan rzeźwości, a także ocena sytuacji. Kartę B otrzymuje rodzina i zawarte są w niej wszystkie przydatne dane na temat możliwego wsparcia. Chodzi tu przede wszystkim o przedstawienie, jakie prawa mają ofiary przemocy oraz to, w jaki sposób można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij