Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka przysługuje władza rodzicielska. Jednym z jej aspektów jest zarządzanie majątkiem dziecka do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Jednak nie oznacza to, że rodzice mogą robić z majątkiem dziecka co im się podoba. Wręcz przeciwnie –  ich swobodę ograniczają m.in. przepisy prawa. W niektórych przypadkach może okazać się, że rodzice będą potrzebować nawet zgody sądu na zarządzanie majątkiem dziecka. Przykładem takiej sytuacji jest, chociażby odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

Odrzucenie spadku to nie jest zwykły zarząd

Mówiąc prawniczym językiem – co wyjaśnia kancelaria adwokacka Wrocław – rodzice lub prawni opiekunowie dziecka mają prawo swobodnie dokonywać jedynie tych czynności związanych z jego majątkiem, które mieszczą się w ramach tzw. zwykłego zarządu. W polskim prawie – zwłaszcza cywilnym i rodzinnym, a co za tym idzie także w obszarze przyjmowania lub odrzucania spadku – rozróżnia się czynności zwykłego zarządu oraz te przekraczające zakres zwykłego zarządu. Jest to kluczowy podział przy odrzucaniu spadku w imieniu małoletniego. Co więc on oznacza?

Chyba najprostsze wyjaśnienie tego problemu podają prawnicy ze sprawy spadkowe Wrocław, którzy wskazują, że czynności zwykłego zarządu to te, które wiążą się z codziennym dbaniem o majątek i podejmowaniem czynności, które mają na celu jego zachowanie. Dlatego tak daleko idące w skutkach czynności, jak sprzedaż składników majątku czy np. obciążenie ich hipoteką, przekraczają zakres zwykłego zarządu. Podobnie sprawa przedstawia się z odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego. Skoro zaś jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, wymaga zgody sądu. W tym przypadku rodzinnego i opiekuńczego.

Zgoda sądu i co dalej?

Kancelaria adwokacka Wrocław przypomina, że bez zgody sądu rodzice po prostu nie mogą odrzucić spadku w imieniu małoletniego. Z tego względu przed złożeniem oświadczenia o odrzuceniu, sąd rodzinny musi się na to zgodzić. Aby otrzymać taką zgodę należy złożyć do właściwego sądu stosowny wniosek, podając przyczyny, dla których rodzice lub opiekunowie mają zamiar odrzucić spadek w imieniu małoletniego. Najczęściej jest to po prostu zadłużenie ciążące na spadku, czy jego mała wartość. Ważne jest jednak, aby jednoznacznie wskazać, dlaczego rodzice chcą odrzucić spadek za swoje dziecko. Ponadto takie pismo musi zostać opłacone – jego koszt wynosi 100 złotych.

Po wyrażeniu zgody na odrzucenie spadku, sprawa przedstawia się analogicznie, jak we wszystkich innych sprawach spadkowych. Jak wyjaśnia kancelaria adwokacka Wrocław, rodzice mogą złożyć stosowne oświadczenie zarówno przed sądem, jak i przed notariuszem. Wybór zależy od zainteresowanych, jednak najczęściej odrzucenie spadku w imieniu małoletniego jest elementem sprawy spadkowej, jeżeli więc toczy się ona przed sądem, rodzice również przed sądem składają swoje oświadczenie. Podobnie dzieje się wówczas, gdy pozostałe oświadczenia dotyczące odrzucenia spadku składano przed notariuszem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij