Obrona konieczna

Obrona konieczna

Kodeks karny stara się w jak najbardziej szeroki sposób opisywać działanie przestępne w taki sposób, by obywatel wiedział co jest mu dozwolone, a co zakazane.

Generalnie nikt z nas nie myśli nawet o realizacji jakiegokolwiek przestępstwa opisanego w kodeksie. Czasami jednak siłą rzeczy będzie ono popełnione, co nie zawsze będzie traktowane jako działanie bezprawne. Czasami mogą bowiem zdarzyć się kontratypy- zdarzenia atypowe, które przez szczególne okoliczności zostają usprawiedliwione, mimo że w normalnym stanie rzeczy uznane byłyby za przestępstwo. Jednym z takich kontratypów jest obrona konieczna. Prawo karne w sposób kompleksowy reguluje to zagadnienie.

Prawo do obrony

Obrona konieczna zachodzi wtedy, gdy odpieramy bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Przy obronie koniecznej zostaje popełniony czyn, który w normalnych okolicznościach byłby przestępstwem (np. złamanie komuś nogi wskutek użycia jakiegoś narzędzia), jednak z uwagi na to, iż dana osoba broniła się przed bezprawnym zamachem, jej działanie nie spotyka kary i jest prawnie dozwolone. Instytucja obrony koniecznej ma swoje początki w racjonalnym prawie każdej osoby do obrony. Czymś niewyobrażalnym byłby nakaz bierności, kiedy naszym dobrom prawnym realnie coś zagraża. Ustawodawca zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też nie karze takiego zachowania.

Przekroczenie prawa

Niestety często może zdarzyć się, że przy obronie koniecznej nastąpi przekroczenie jej granic. Nasze odparcie zamachu musi faktycznie być obroną (nie może wychodzić poza granice odpierania zamachu, przekształcając się w atak) i to obroną w tym momencie konieczną (jeżeli jest możliwość innej ochrony tych dóbr, powinniśmy z niej skorzystać, obrona konieczna ma być ostatecznością). Za przekroczenie granic niestety może spotkać nas sprawa w sądzie. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług prawnika. Każdy adwokat doskonale zna sprawy o przekroczenie granic obrony koniecznej, dlatego będzie w stanie o wiele lepiej argumentować na rzecz braku kary. Są to generalnie sprawy dosyć proste, jednak bezpieczeństwo wymaga posiadania wykwalifikowanego obrońcy, który doskonale zna się na wykonywanej przez siebie pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij