Na czym polega audyt prawny? Kiedy warto, aby prawnik przeprowadził audyt prawny?
Prowadzący firmę powinni mieć świadomość, że właściwa organizacja przedsiębiorstwa wymaga bieżącej weryfikacji praktyk prawnych, wdrażania nowych rozwiązań i ulepszania dotychczasowych. Niezbędnym elementem każdego biznesu jest skrupulatna analiza całokształtu działalności gospodarczej, zwłaszcza przed dokonaniem transakcji. Na czym polega audyt prawny? Kiedy warto, aby prawnik przeprowadził audyt prawny?
Audyt prawny – na czym polega?
Pod pojęciem audytu należy rozumieć szereg czynności, które zmierzają do ustalenia bieżącego stan prawnego badanego podmiotu. Audyt prawny (due dilligance) może dotyczyć m.in. przedsiębiorców, spółek, czy start-upów również w zakresie wybranych zagadnień jak zawieranych umów handlowych, weryfikacji tytułów prawnych posiadanych nieruchomości, stanu toczących się spraw sądowych. Audyt polega np. na przeprowadzaniu analiz prawnych celem ustalenia legalności działalności, weryfikacji dokumentacji związanej z prowadzeniem firmy pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami, oględzinach miejsc pracy i produkcji. Dzięki czynnościom w ramach audytu prowadzący biznes uzyskują pełen obraz stanu prawnego firmy.
Wykonaniem audytu zajmują się prawnicy, którzy wiedzą co zrobić, aby poprawić efektywność organizacji prawnej w przedsiębiorstwie i zabezpieczyć działalność przed ewentualnymi negatywnymi zdarzeniami wynikającymi z niewłaściwego zarządzania. Audyt prawny wykonuje Kancelaria KRS, jej adwokaci i radcowie prawni oferują zakres usług ściśle dopasowany do potrzeb firmy. Szerokie spektrum dokonywanych analiz umożliwia uzyskanie informacji, których w danym momencie działalności oczekuje przedsiębiorca.
Kiedy należy przeprowadzić audyt prawny?
Poszczególne decyzje biznesowe wymagają określenia rentowności podmiotu gospodarczego, całokształtu procedur i systemów, które minimalizują zagrożenie niepowodzeniem. Przeprowadzony w firmie audyt umożliwia określenie ryzyka inwestycji z jednoczesnym wskazaniem dobrych praktyk rynkowych. Audyt prawny warto przeprowadzić przed przeprowadzeniem transakcji jak zakup przedsiębiorstwa, akcji, udziałów w spółkach prawa handlowego, podczas fuzji i przejęć. Trzeba tutaj pamiętać, że to na brakach inwestora spoczywa dochowanie należytej staranności. Weryfikacja sytuacji formalno-prawnej potencjalnego kontrahenta umożliwia wskazanie nieprawidłowości i związanych z nimi zagrożeń.
Audyt prawny to przydatny proces również na gruncie prawa pracy, w zakresie przestrzegania przez pracodawcę nałożonych przepisami obowiązków. Due dilligance przeprowadzony w przedmiocie RODO pozwala uniknąć finansowych konsekwencji wynikających z nieprawidłowego administrowania danymi osobowymi w firmie.
Jakie korzyści niesie ze sobą audyt prawny?
W praktyce audyt prawny to niezbędny element prowadzenia biznesu, umożliwia opracowanie szczegółowego raportu, w którym wskazane zostają poziomy ryzyka w wybranych obszarach. Dzięki opracowaniu konkretnych wskazań oraz rekomendacji przedsiębiorca otrzymuje wiedzę, w jaki sposób uzyskać maksymalne zyski działalności w połączeniu z redukcją obciążeń organizacyjnych i finansowych.