Montaż świateł dziennych a prawo?
Ponosimy pewne mandaty, poruszając się samochodem bądź innymi pojazdami. dzieje się tak, ponieważ decydujemy się na złamanie pewnych przepisów drogowych. Ocenia się, że wysokość mandatów jest coraz wyższa. Dodatkowo często w połączeniu z mandatami pojawiają się punkty karne. Wystarczy zdobyć 24 punkty karne w jednym roku, aby później móc stracić prawo jazdy.
Zapewne nigdy nie chcielibyśmy do tego doprowadzić, ponieważ ponowne zdawanie prawa jazdy stanowi dla nas ogromne wyzwanie. W tym celu powinniśmy uważać na wszelkie przepisy i znaki drogowe. To sprawi, że policja czy straż miejska nigdy nas nie zatrzyma bądź nie nałoży na nas mandatu. Przekonajmy się, co przepisy drogowe mówią na temat montażu świateł dziennych.
Światła dzienne LED
Bardzo popularna jest technologia oświetlenia LED. I trzeba przyznać, że na takie oszczędne oświetlenie bardzo chętnie decydują się kierowcy. Uznają, że to dla nich najlepsze rozwiązanie. Przecież mogą dzięki temu posiadać światła, które emitują o wiele mniej energii. Stanowią więc mniejsze zużycie dla akumulatora. Zarówno kierowcy samochodów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych uznają, że to dla nich wyjątkowe rozwiązanie. Ale warto pamiętać o tym, że takie zamontowane światła do jazdy dziennej powinny uzyskać homologację RL i E. Powinna znajdować się na kloszu danej lampy. Tylko w takim momencie oświetlenie jest stosowane względem aktualnego kodeksu drogowego.
Podstawowy wymóg względem oświetlenia dziennego, to symetryczny montaż. Oznacza to, że światła muszą zostać zamontowane na takiej samej wysokości, na której znajduje się oś pojazdu. Ale to nie wszystko. Liczy się również dystans od ziemi do krawędzi lampy, nie powinien on być mniejszy niż 25 cm i większy niż 160 cm. Po trzecie liczy się odległość między lampami, która minimum musi wynosić 60 cm. Wyjątek, jeśli posiadamy pojazd o szerokości mniejszej od 130 cm. Zarazem lampy do jazdy dziennej nie powinny wystawać poza boczny obrys pojazdu. I jeszcze jest ważne wymaganie dotyczące ich załączenia się. Powinno się to odbywać już po załączeniu się samochodu.
Zalety stosowania świateł LED do jazdy dziennej
Niskie zużycie paliwa – dzieje się tak, ponieważ alternator ma mniejszą pracę do wykonania. Okazuje się, że różnice w zużyciu paliwa są minimalne, na przykład 0,1 l na każde 100 km. Natomiast biorąc pod uwagę ogromne trasy pokonywane przez pewnych kierowców, daje to już ciekawą oszczędność.
Kolejna zaleta to nowoczesny wygląd auta – poprzez takie oświetlenie LED nasze auto zaprezentuje się w nowej odsłonie. Dodatkowo jest możliwość zdecydowania się na oświetlenie, które jest bardzo dobrze widoczne. To sprawia, że o wiele lepiej jesteśmy widoczni dla pozostałych kierowców na drodze.
Jakie wady stosowania świateł do jazdy dziennej LED?
Wady montowania świateł do jazdy dziennej. Czy są takie? Tak, na przykład źle przeprowadzony montaż, niezgodny z występującymi przepisami drogowymi. W takim wypadku narażamy się na poważne mandaty karne. Widzimy więc, że montaż takiego oświetlenia do jazdy dziennej ma pewne zalety, ale tylko wtedy, gdy jest on rozsądny.
Podsumowanie: Zanim więc zdecydujemy się na taki krok, to powinniśmy przyjrzeć się naszemu autu i ocenić czy takie oświetlenie LED będzie mu pasować. Zarazem starajmy się decydować na właściwe oświetlenie, w których to pojawią się wysokiej jakości lampy LED. Jest wielu producentów na rynku, nas natomiast powinni zainteresować Ci najbardziej znani. I dodatkowo pamiętajmy o właściwym montażu takiego światła do jazdy dziennej.
Nie zamawiajmy takich świateł od mało znanych producentów, lecz postawmy na prawdziwą jakość. Wtedy mamy całkowitą pewność, że dostosowali się oni do wszelkich aktualnych przepisów drogowych. I jeśli poprawnie zamontujemy takie światła do jazdy dziennej, to policja w żaden sposób nie będzie mogła się nam przyczepić. Podczas kontroli będziemy mogli wykazać, dlaczego montaż jest poprawny i jak takie światła spełniają odpowiednią homologację. Z czystym sumieniem możemy poruszać się po drodze.