Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Coraz częściej policjanci decydują się na zatrzymanie kierowców i przeprowadzenie pewnej kontroli. To dzięki niej chcą mieć całkowitą pewność, że samochód znajduje się w idealnym stanie technicznym. Dodatkowo sprawdzają wszystkie dokumenty, na przykład dowód rejestracyjny, a zarazem dokumenty na temat ubezpieczenia pojazdu. Gdyby pojawiły się pewne podejrzenia, to starają się je jak najszybciej wyjaśnić.

Jeśli kierowca nie posiada ze sobą takich dokumentów, to już może ponieść w tym kierunku poważne koszty. Ale nie chroni się wtedy przed sprawdzeniem czy posiada prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie pojazdu. Policjanci sprawdzają to na podstawie dowodu osobistego zatrzymanego bądź jego danych, jak pesel czy innych.

Przepisy ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego

W naszym kraju obowiązuje tak zwane „Prawo o ruchu drogowym„. Właśnie z nim zapoznajemy się podczas uzyskiwania prawa jazdy. Poznajemy ten kodeks drogowy bardzo dokładnie, ponieważ zależy nam na zdaniu egzaminu wewnętrznego, a później w Word-zie.

Wtedy przekonujemy się, że zły stan techniczny pojazdu może przyczynić się do zatrzymania przez policję dowodu rejestracyjnego. Kiedy szczególnie dochodzi do takich sytuacji. Zdarza się tak, gdy policjant uznaje, że dany samochód stanowi zagrożenie na drodze i są ku temu szczególne podejrzenia.

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny:

Kiedy policja może zabrać dowód rejestracyjny samochodu?

  • światła – kiedy nie posiadamy świateł drogowych i/lub mijania, światła stopu. W takim momencie większość pojazdu pozwala dojechać do najbliższej stacji benzynowej. Tam jest możliwość zakupienia dodatkowych żarówek, dzięki której staramy się usprawnić oświetlenie w pojeździe. Jeśli wszystko poszło dobrze i światła działają, to policjanci puszczają kierowcę. Inaczej, jeśli pewne ważne światła nadal nie działają, wtedy muszą zatrzymać dowód rejestracyjny, a pojazd nie może być dalej używany.
  • układ hamulcowy – gdyby w samochodzie pojawiły się wycieki z przewodów hamulcowych, to automatycznie policjanci zatrzymują dowód rejestracyjny. Dzieje się tak również wtedy, gdy w samochodzie nie występuje bądź nie działa hamulec ręczny, klocki i tarcze.
  • ogumienie – w prawach ruchu drogowego zaznacza się, jaki powinien być bieżnik i poziom zużycia opon. Gdyby więc ten poziom został zaniżony bądź na opinie pojawiły się pewne druty, wybrzuszenia bądź pęknięcia, to i tutaj dowód rejestracyjny może zostać zabrany.
  • układ kierowniczy – w układzie kierowniczym nie powinny występować luzy, ten mechanizm zawsze powinien działać na 100%.

Ale to nie jedyne momenty, gdy policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny. Dzieje się tak również, gdy zachodzi podejrzenie, że samochód stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Wynika to z przekraczania poziomu hałasu, ubytku pewnych płynów, niedozwolone oświetlenie, nieprawidłowa praca jednostki napędowej.

Kiedy ciągniemy przyczepę samochodową?

Przyczepa samochodowa a przepisy ruchu drogowego

Okazuje się, że przyczepy samochodowe są często wykorzystywane przez kierowców. Umożliwiają im szybki transport rzeczy, których nie udaje się zapakować do samochodu. W takim momencie nie wystarczy tylko zaopatrzyć się w przyczepę, ale należy również posiadać prawo jazdy kategorii B. To nie wszystko?

Auto i przyczepa nie powinny posiadać wagi większej od 3,5 tony. Dotyczy to sytuacji, gdy stosujemy przyczepę do 750 kg. Istota, aby jeszcze posiadać hak do holowania przyczepy, który jest wbity w dowód rejestracyjny. Czasami wymagane są dodatkowe akcesoria, na przykład lusterka, dzięki którym uzyskuje kierowca o wiele lepszą widoczność podpiętej przyczepki.

Gdy podróżujemy z zastosowaniem przyczepy samochodowej, to należy jeszcze pamiętać o tym, jaką prędkość uzyskujemy. Prawo o ruchu drogowym wyznacza w tym kierunku pewne ograniczenia. Kiedy samochód z przyczepą znajduje się poza terenem zabudowanym na drodze jedno-jezdniowej, to może uzyskać prędkość do 70 km/h, natomiast 80 km/h w przypadku drogi dwujezdniowej. Na drodze ekspresowej również 80 km/h i podobnie na autostradzie. W ramach zachowania bezpieczeństwa kierujący powinien dbać o bezpieczne skręty, hamowanie. Należy unikać gwałtownych i ryzykownych manewrów, ponieważ wtedy przyczepka mogłaby się odczepić i stanowić poważne zagrodzenie na drodze i poza nią.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij