flaga UE

Kiedy możesz założyć spółkę europejską?

Założenie spółki europejskiej może pozwolić rozszerzyć działalność poza granice Polski bez konieczności otwierania filii w innym kraju Unii Europejskiej. Przede wszystkim nie może założyć jej osoba fizyczna, która chce rozpocząć działalność gospodarczą, a jedynie osoba prawna czyli spółka na drodze przekształcenia, fuzji, bądź założenia spółki córki. Zasady opodatkowania spółki europejskiej zależne są od tego, gdzie posiada ona swoją siedzibę założycielską, a także udziału poszczególnych spółek w kapitale zakładowym. Szczegółowe informacje można uzyskać korzystając z porad biura rachunkowego.

Sposoby utworzenia spółki europejskiej

zawarcie umowy spółkiSpółkę europejską mogą utworzyć podmioty prawne na dwa sposoby pierwotny i wtórny. Trzeba przy tym zaznaczyć, że spółki europejskiej nie może założyć każdy przedsiębiorca, a jedynie spółka akcyjna bądź spółka z o.o. Utworzenie spółki może nastąpić poprzez połączenie co najmniej dwóch spółek akcyjnych, które posiadają swoje siedziby na terenie krajów Unii Europejskiej, ale podlegają prawu różnych państw członkowskich. To zasada wielopaństwowości spółki, która musi być przestrzegana. Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest utworzenie grupy kapitałowej przez spółki akcyjne i spółki z o.o. Stworzenie tego podmiotu gospodarczego umożliwia także utworzenie spółki zależnej przez co najmniej dwie spółki. Ostatnim z pierwotnych sposobów jest przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską. Oczywiście spółka europejska może być także utworzona w sposób wtórny, a mianowicie przez stworzenie spółki córki przez istniejącą spółkę europejską.

Warunki uczestnictwa w spółce europejskiej

Podmiot gospodarczy, który chce założyć spółkę europejską musi posiadać siedzibę statutową oraz siedzibę zarządu na terenie jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, przy czym obie siedziby nie muszą znajdować się w tym samym kraju. Dwie spółki zakładające spółkę europejską muszą podlegać prawu dwóch państw członkowskich. W spółce europejskiej może uczestniczyć również spółka, która posiada siedzibę zarządu poza państwami UE. Warunkiem jest tutaj posiadanie statutowej siedziby w państwie członkowskim UE, utworzenie spółki zgodnie z prawem tego państwa członkowskiego , a także rzeczywisty i ciągły związek z gospodarką państwa członkowskiego. Wymagane dokumenty do rejestracji spółki w Polsce zawarte są w art. 22 w ustawie o europejskim zgrupowaniu funduszy gospodarczych i spółce europejskiej. Warto wiedzieć, że kapitał zakładowy spółki europejskiej musi wynosić przynajmniej 120 tys. euro. Rejestracja spółki, która ma swoją siedzibę statutową w Polsce powinna nastąpić w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia statutu. Rejestracja spółki europejskiej publikowana jest publikatorze krajowym, czyli w przypadku Polski – Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a następnie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sytuacja prawna spółki europejskiej przed rejestracją

umowa spółki na piśmieWarto wiedzieć, że sytuacja prawna spółki europejskiej przed rejestracją nie jest zawsze taka sama. Zależna jest od sposobu utworzenia. Nigdy nie jest możliwe utworzenie spółki europejskiej przez jedną osobę prawną. W tym przedsięwzięciu muszą brać udział przynajmniej dwie spółki. W przypadku przekształcenia lub fuzji dwóch spółek akcyjnych mamy do czynienia z kontynuacją stosunków prawnych. Z kolei w przypadku spółki holdingowej mamy do czynienia z nowym podmiotem prawnym.

Rozliczenie spółki europejskiej – co warto wiedzieć?

Spółka europejska wydaje się być skomplikowanym tworem gospodarczym. W przypadku zakładania spółki w Polsce, ale też w każdym innym kraju Unii Europejskiej, w którym spółka założycielska ma swoją siedzibę statutową konieczne jest skorzystanie z porad księgowych w zakresie ordynacji podatkowej i obowiązków jakie spoczywają na akcjonariuszach spółki w przypadku holdingu, a także spółki przejmującej w przypadku fuzji lub przekształcenia spółek akcyjnych.

Dużą zaletą spółki europejskiej jest możliwość przeniesienia siedziby statutowej do innego państwa Unii Europejskiej w sytuacji, gdy przepisy podatkowe zmienią się na niekorzyść. Warto podkreślić, że wtedy nie ponosi się kosztów związanych z likwidacją spółki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij