Jakie prace remontowe podlegają dofinansowaniom?

Jakie prace remontowe podlegają dofinansowaniom?

Wiele prac remontowych może uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa lub jednostki samorządowej. Często spotykanym problemem osób, które ubiegają się o przyznanie takich środków, jest niespełnienie rygorystycznych kryteriów, które są wymagane podczas rozpatrywania wniosków.

Niektóre osoby mogą jednak nie zdawać sobie sprawy, że to właśnie ich prace remontowane mogę zostać częściowo pokryte z pieniędzy publicznych. Jakiego rodzaju prace remontowane mogą uzyskać wsparcie od jednostki samorządowej? Jaka kwota jest możliwa do uzyskania w ten sposób?

Dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych oraz innych – co trzeba wiedzieć?

Pierwszym z projektów, na które wnioskodawca ma ogromne szanse na uzyskanie wsparcia finansowego, jest projekt instalacji kolektorów słonecznych. Takie dofinansowanie jest możliwe do uzyskania z licznych programów, które wspierają przedsięwzięcia tego typu. Warto jednak wiedzieć, że programy tego rodzaju mają najczęściej regionalny charakter, dlatego wszelkie niezbędne dokumenty należy składać w jednostkach samorządowych.

Dofinansowania tego typu mogą zostać przyznane podmiotom indywidualnym lub jedynie wspólnotom mieszkaniowym – w zależności od regionu. W przypadku projektów instalacji kolektorów słonecznych możliwe jest pokrycie 45% wszystkich kosztów inwestycji.

Dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych – jakie wymogi trzeba spełniać?

Kolejnym z projektów, na które możliwe jest uzyskanie dotacji, jest program prac termomodernizacyjnych. Program ten obejmuje wsparcie jednostek indywidualnych, zarządców oraz właścicieli budynków, którzy planują prace remontowe związane z modernizacją lub konserwacją systemów grzewczych znajdujących się w budynku lub też ociepleniem zewnętrznej warstwy budynku. Głównym operatorem dofinansowań na prace termomodernizacyjne jest Bank Gospodarstwa Krajowego. To właśnie do tej instytucji należy składać wnioski o dofinansowanie. Przed złożeniem wniosku należy jednak spełnić sprawdzić, czy dany projekt spełnia wszelkie wymagane wymogi.

Przede wszystkim przed rozpoczęciem ubiegania wić się o środki z Banku Gospodarstwa Krajowego należy sporządzić audyt energetyczny. Jest to dokument, w którym osoba zarządzająca budynkiem musi przedstawić stan systemów grzewczych oraz ocieplenia, które aktualnie znajduje się na wyposażeniu budynku. Audyt energetyczny powinien również zawierać informację, w jaki sposób przeprowadzone prace remontowe pomogą w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz budynku przy niższych kosztach.

Złożenie wniosku o dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych pozwala na uzyskanie zwrotu jednej piątej poniesionych podczas inwestycji kosztów. Należy również pamiętać, że całkowite koszty przeprowadzonych prac remontowych związanych z ociepleniem oraz modernizacją systemów grzewczych nie mogą przekroczyć 16% wszystkich poniesionych kosztów. Aby decyzja o przyznaniu dofinansowania była pozytywna, wszelkie prace muszą zostać wykonane zgodnie z projektem. Środki uzyskane z dofinansowania zostaną przelane z Banku Gospodarstwa Krajowego na konto banku operującego głównym kredytem na prace remontowe po zakończeniu wszelkich prac termomodernizacyjnych.

Dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych a domy energooszczędne

Ostatnim już z projektów, na które możliwe jest uzyskanie dofinansowania, są projekty domów energooszczędnych. Koordynatorem projektu domów energooszczędnych jest Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie na terenie Polski jest możliwe, ponieważ zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wszystkie budynki od 2021 roku powinny być budynkami o niemal zerowej zużywalności energii elektrycznej. Cel ten jest oczywiście bardzo ambitny a zarazem bardzo trudny do zrealizowania. Jednak coraz więcej różnych wspólnot mieszkaniowych oraz indywidualnych podmiotów decyduje się na instalację różnych systemów energooszczędnych w swoich domach.

Wniosek o dofinansowanie na projekt budowy domu energooszczędnego należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak to, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie, zależy w dużej mierze od tego, czy dany projekt domu spełnia rygorystyczne wymagania techniczne. Zgodność projektu z wymaganiami jest sprawdzana przez pracownika wspomnianej wcześniej instytucji. Dopłata do budowy domu energooszczędnego może wynieść maksymalnie 50 tysięcy złotych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij