Jakie kodeksy powinien znać każdy z nas?

W dzisiejszym świecie nieznajomość prawa nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Każdy z nas powinien znać najważniejsze, dotyczące go zapisy kodeksu pracy, prawa administracyjnego czy budowlanego. W ten sposób bowiem najskuteczniej można się obronić przed nieuczciwym pracodawcą, firmą budowlaną itd. Które ustawy i kodeksy warto znać szczególnie?

Prawa i obowiązki pracownika

Pracownicy powinni znać swoje prawa i obowiązki wynikające z kodeksu pacy. Pozwala to bowiem na uniknięcie wielu problemów. Warto zadbać m.in. o to, aby w umowie pojawiły się odpowiednie zapisy dotyczące urlopów, ubezpieczenia czy wynagrodzenia.

Prawo i przepisy kodeksu pracy mówią wyraźnie, że pracownik zgodnie z planem musi wykonywać swoje obowiązki i nie może samowolnie opuszczać miejsca pracy. Ponadto do jego zadań należy także dbanie o dobre imię firmy.

To zapis dość kontrowersyjny, ale zdarzyło się już kilka razy, ze osoba chwaląca się na portalach społecznościowych fotografiami z imprezy została zwolniona właśnie ze względu na dobre imię firmy.

Pracownik z kolei ma prawo wiedzieć czy dane miejsce pracy jest bezpiecznie. Jeśli nie to może odmówić wykonywania w danym miejscu obowiązków. Ponadto pracownik ma prawdo do przerwy w ciągu dnia. Minimalnie jest to 15 minut, choć bywa z tym różnie.

Poza tym przysługuje mu prawo do terminowej wypłaty i płatnego urlopu. To prawa podstawowe, z których nie warto rezygnować. Dodatkowo każdy pracownik ma oczywiście prawo do godności, dlatego też mobbing jest z prawem niezgodny.

Prawo budowlane

Znajomość podstawowych przepisów prawa budowlanego jest z kolei niezbędna w przypadku osób, które rozpoczynają budowę swojego domu. Niewiele osób wie na przykład, że na każdej budowie obowiązkowo musi znaleźć się toaleta. Może być to tzw. sławojka zbudowana z desek nad wykopanym w ziemi rowem lub wypożyczona toaleta przenośna.

Oprócz tego każdy placu budowy musi być ogrodzony, ale nie dostały się tam dzieci czy przypadkowe osoby. Można zdecydować się na ogrodzenie prowizoryczne lub stałe. Trzeba zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Parametry dopuszczalnych konstrukcji są oczywiście w ustawie szczegółowo opisane.

Prawo budowlane nakłada także na właściciela budowy obowiązek posiadania tablicy informacyjnej. Powinna się ona znajdować na słupie w miejscu dobrze widocznym od strony ulicy. Znaleźć się na niej muszą informacje takie jak numer pozwolenia na budowę oraz dane inwestora.

Podstawowa znajomość prawa administracyjnego

Znajomość podstaw prawa administracyjnego, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, może być bardzo przydatna. Przykładem są różnego rodzaju listy i pisma urzędowe w formie zawiadomienia czy wezwania. Warto wiedzieć co oznaczają dla ich adresata.

Celem wezwania jest bowiem próba wyjaśnienia przez organ administracyjny danej sytuacji oraz przedstawienia ewentualnych następstw prawnych. Wyjaśnienia może złożyć na piśmie lub przez pełnomocnika. Inaczej wygląda sprawa w przypadku zawiadomienia.

Zawiadomienie ma bowiem na celu poinformowanie danej osoby o czynnościach zamierzonych w toku danego postępowania. W tej sytuacji nie ma więc obowiązku uczestniczenia w jakichś czynnościach, jest to kwestia dobrowolna i uzależniona od adresata pisma. Rozpoznawanie tych dwóch różnych form pism to podstawa, którą powinien znać każdy z nas.

Poza tym warto orientować się w prawie administracyjnym ze względu na coraz większy stopień jego skomplikowania. Co rusz uchwalane są bowiem nowe projekty rządu, które dobrze jest znać, aby dobrze z nich korzystać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij