dobrowolne poddanie się karze - co warto wiedzieć

Dobrowolne poddanie się karze – co warto wiedzieć?

Choć przeciętna osoba zapewne nie będzie miała szansy na kontakt z wymiarem sprawiedliwości, to jednak pewne przepisy prawa warto znać, aby uzyskać dla siebie określone korzyści. Dobrym tego przykładem jest kwestia dobrowolnego poddania się karze. Kiedy można to zrobić i jakie daje to możliwości?

Dobrowolne poddanie się karze — co można zyskać?

Wiele osób zastanawia się, czym jest dobrowolne poddanie się karze i na czym to polega. Jest to sytuacja, gdy stająca przed sądem osoba wie, że jest wina i nie uniknie konsekwencji, dlatego nie czeka na wyrok sądowy, tylko samodzielnie składa wniosek o skazanie bez prowadzania postępowania dowodowego. Takie działanie można podjąć właściwie w przypadku każdego rodzaju spraw. Nie ma takiej możliwości jedynie w przypadku przestępstw, za które grozi kara pozbawienia wolności powyżej 15 lat.

Jakie są korzyści, które oskarżony może uzyskać? Co daje to, że nie spróbuje się bronić i od razu przyzna się do winy i poprosi o karę? Jak się okazuje, w takiej sytuacji sąd z reguły zasądza o wiele niższą karę, niż chciał prokurator. Zamiast więc więzienia oskarżony może zostać skazany wyrokiem w zawieszeniu.

Oczywiście to nie koniec korzyści, ponieważ oprócz niższej kary uzyskuje się także spore korzyści finansowe. W końcu przedłużający się proces to duże koszta. Co więcej, oszczędza się dzięki temu czas, a z oskarżonego zdejmuje się ogromny stres i niepewność.

Czy zawsze warto dobrowolnie poddać się karze?

Jak więc widać dobrowolne poddanie się karze to ogromne zalety, z którymi ciężko dyskutować. Możliwość łagodniejszego wyroku i szybszego rozwiązania sprawy to naprawdę warta rozważenia korzyści. Powstaje jednak pytanie, czy zawsze takie działanie ma sens. A może są jakieś okoliczności, podczas których nie powinno się składać takiego wniosku?

Rzecz jasna nie powinno się takiego wniosku proponować w sytuacji, gdy jest się osobą niewinną, a dodatkowo o niewinności świadczą posiadane dowody. Co więcej, wniosek ten jest nieuzasadniony także wtedy, gdy posiadanie przez prokuratora dowody będą niewystarczające. Jeśli istnieje uzasadniona przesłanka, że zapadnie uniewinniający wyrok, nie należy składać wniosku o poddanie się karze, ponieważ będzie to dla oskarżonego niekorzystne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij