aresztowanie

Co warto wiedzieć o aresztowaniu tymczasowym?

Tymczasowe aresztowanie jest, ogólnie rzecz biorąc najbardziej dotkliwym środkiem zapobiegawczym, który jest stosowany wobec osoby oskarżonej lub podejrzanej. Każdego roku około 170 osób przebywa w tego typu areszcie ponad rok. Co jeszcze warto wiedzieć o areszcie tymczasowym? Kiedy może zostać zastosowane tymczasowe aresztowanie?

Regulacje prawne 

Według kodeksu postępowania karnego tymczasowe aresztowanie może zostać użyte wówczas, gdy inne mniej dotkliwe środki zapobiegawcze staną się niewystarczające.

Najczęściej aresztowanie tymczasowe stosuje się wobec:

– osób, które podejrzewa się o chęć ucieczki, 

– osób, które podejrzewa się o możliwość ukrycia się, 

– osób bez miejsca stałego pobytu, 

– cudzoziemców. 

Decyzję o areszcie tymczasowym podejmuje sąd na wniosek prokuratora, który następnie wyznacza czas aresztowania, który według artykułu 263 paragrafu 1 kodeksu postępowania karnego nie powinien przekraczać trzech miesięcy, jednak w razie potrzeby prokurator może wnieść wniosek o przedłużeniu pobytu. Według artykułu 263 paragrafu 2 ten okres nie może być dłuższy niż dwanaście miesięcy. Jeżeli chodzi o postępowanie przygotowawcze, zgodnie z artykułem 263 paragrafem 3 okres ten nie może być dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące. Sąd apelacyjny według artykułu 263 paragrafy 4 na wniosek prokuratora może pobyt osadzonego przedłużyć powyżej dwudziestu czterech miesięcy. 

Najdłuższy pobyt w areszcie tymczasowym w Polsce trwał dwanaście lat oraz trzy miesiące.


Jak wygląda życie w areszcie tymczasowym?

Po osadzeniu w areszcie tymczasowym przysługuje prawo zawiadomienia o pobycie dowolną osobę oraz adwokata. Jeżeli chodzi o cudzoziemców, mają oni prawo powiadomić urząd konsularny lub innych przedstawicieli dyplomatycznych. Aresztowany ma również prawo zostać we własnym ubraniu, ale nie może przy sobie posiadać telefonu komórkowego, tabletu oraz laptopa. 

Pobyt w areszcie tymczasowym dla wielu osadzonych jest bardziej uciążliwy niż pobyt w więzieniu. Osoba aresztowana tymczasowo nie ma prawa do przepustki, jej korespondencja jest cenzurowana, a rozmowy telefoniczne są ściśle nadzorowane. Rodzina może spotkać się z oskarżonym lub podejrzanym na mocy zgody prokuratora albo sądu. Widzenia odbywają się raz w miesiącu i trwają maksymalnie sześćdziesiąt minut (w indywidualnych przypadkach dyrektor może przedłużyć wizytę). 

W niektórych państwach, takich jak Ukraina lub kraje skandynawskiej okres tymczasowego aresztowania wlicza się do ogólnego czasu pozbawienia wolności w proporcji jeden do dwóch. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących aresztowania tymczasowego warto skontaktować z adwokatem z Warszawy lub innego miasta. Jednym ze skuteczniejszych adwokatów karnistów jest Adam Zaborski. Chcesz wiedzieć więcej na temat aresztowania? Zajrzyj na jego bloga: https://www.adwokat-zaborski.pl/tymczasowe-aresztowanie

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij