Ściągasz auto z Japonii Jakie przepisy powinieneś znać

Ściągasz auto z Japonii? Jakie przepisy powinieneś znać?

Ściąganie samochodów z zagranicy od lat cieszy się sporą popularnością. Wśród nich są także auta z Japonii, doceniane przez wielu polskich kierowców m.in. za niski przebieg czy wyposażenie. Sprowadzanie samochodu z Azji wiąże się jednak z wieloma formalnościami i kosztami. Jak więc sprawnie przeprowadzić proces kupna auta z Japonii?

Jak ściągnąć auto z Japonii?

Sprowadzić samochód z Japonii możesz na kilka sposobów. Pierwszy zakłada ściąganie auta samodzielnie. Wiąże się to z wyszukiwaniem modelu, braniem udziału w licytacjach, transportem, formalnościami. Dużo łatwiejsza jest druga metoda. Auta z Japonii możesz ściągnąć z pomocą pośrednika np. Richtermotors.com, wówczas obowiązków po stronie kupującego jest mniej. Samochody z Azji można też znaleźć w niektórych komisach. 

Sprowadzanie auta z Japonii – od czego zacząć?

Na początku zaczyna się od poszukiwania samochodu. Najczęściej modele przegląda się na aukcjach internetowych. Aut jest mnóstwo, na korzyść jest jednak to, że są dobrze opisane, dołączone do ogłoszeń są raporty techniczne, jest specjalna skala, zgodnie z którą pojazdy te są oceniane. Później następuje proces licytacji i zakupu. Trzeba liczyć się z tym, że konkurencja wśród kupujących może być ogromna, biorą w niej udział także doświadczeni handlarze, pośrednicy. Na samym zakupie formalności się nie kończą. Samochód z Japonii musi zostać przetransportowany do Polski. Najczęściej odbywa się do drogą morską, np. do portu w Niemczech. Stamtąd samochód przewożony jest do Polski. Już sam transport jest kosztowny, a do tego dochodzą jeszcze inne opłaty, np. zwolnienie celne, odprawa, cło, wystawienie dokumentów czy VAT.

Ściąganie auta z Japonii przez pośrednika – dlaczego warto?

Korzystanie z usług firm pośredniczących w sprowadzaniu samochodów z Japonii ma wiele zalet. Po stronie kupującego leży wówczas mniej obowiązków. Wystarczy przekazać pośrednikowi, jaki model chce się sprowadzić, jakie ma być jego wyposażenie i parametry, stan techniczny, trzeba też określić budżet. Po zebraniu takiego wywiadu specjaliści rozpoczynają poszukiwania. Na plus jest tutaj ich doświadczenie. Dobrze wiedzą, gdzie szukać takich samochodów, znają się na specyfice licytacji, potrafią analizować ogłoszenia. Zaletą jest także sam proces sprowadzania auta, pośrednik czuwa nad ściągnięciem samochodu i wszystkimi formalnościami. Niektóre tego typu firmy po sprowadzeniu pojazdu oferują też jego przegląd i naprawę ewentualnych usterek. 

Zakup japońskiego auta w komisie

Samochód sprowadzany z Japonii możesz kupić też w komisie. W niektórych tego typu punktach można znaleźć rzadkie modele, często od pierwszych właścicieli. Zdarza się, że takie samochody są już zadbane, zrobiony jest w nich przegląd, wymienione są płyny, olej itp. Kupowanie auta z komisu to minimum obowiązków. Kupujący nie musi martwić się przepisami czy formalnościami, samochody są już bowiem przygotowane do sprzedaży i jazdy w Polsce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij