Rodzaje spółek w Polsce

Rodzaje spółek w Polsce

Założenie działalności gospodarczej to zawsze duże wyzwanie i konieczność zmierzenia się z wieloma formalnościami. Założenie firmy wiąże się z jeszcze większą odpowiedzialnością, jeżeli nie rozpoczynamy jednoosobowej działalności gospodarczej, a chcemy otworzyć spółkę. Aby podjęć odpowiednią decyzję, musimy najpierw dowiedzieć się, jakie są spółki handlowe w Polsce i czym charakteryzuje się każda z nich.

Spółka cywilna

Spółka cywilna to jedna z form funkcjonowania działalności gospodarczej, która powstaje poprzez współpracę osób fizycznych, które zawierają umową spółki cywilnej. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, dlatego nie jest samodzielnym podmiotem prawa, mimo że ma numer REGON oraz NIP. Spółka cywilna może być pracodawcą, w takiej sytuacji zyskuje zdolność sądową i procesową. Spółka cywilna jest podatnikiem podatku VAT oraz podatku akcyzowego. Rodzaj księgowości zależy od wysokości przychodów, jeżeli przychody przewyższają 2 mln euro, konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za prawa nabyte spółką i zobowiązania całym swoim majątkiem.

Spółka jawna

Spółka jawna to najprostsza spółka ze wszystkich istniejących spółek handlowych. Nie jest osobą prawną, ale ma zdolność prawną. Oznacza to, że może pozywać, być pozywana, nabywać prawa na aktywa i zaciągać zobowiązania. Umowa spółki jawnej musi mieć formę pisemną i zawieraj m.in. nazwę firmy, przedmiot działalności, siedzibę spółki i określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika. Spółka jawna musi być założona przez co najmniej dwóch wspólników (mogą nimi być osoby fizyczne, prawne i organizacje, które mają zdolność prawną). Wspólnicy spółki jawnej, podobnie jak w przypadku spółki cywilnej, są odpowiedzialni za jej zobowiązania wysokością całego posiadanego przez nich majątku.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna to w świetle prawa osoba prawna. Może ją założyć jedna lub więcej osób fizycznych lub prawnych. Może być również założona przez organizacje. Spółka akcyjna ma prawo do emisji akcji przedsiębiorstwa na giełdzie papierów wartościowych. Utworzenie spółki akcyjnej wymaga jednak określonego kapitału startowego – 100 tysięcy złotych. Spółka akcyjna odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem. Akcjonariusze z kolei ryzykują jedynie stratą środków zainwestowanych w rozwój spółki i zakup jej akcji.

Spółka partnerska

Spółka partnerska różni się od wyżej wymienionych spółek osobowych. Według prawa spółka partnerska może być założona jedynie przez osoby, których profesja jest wolnym zawodem. Umowa spółki partnerskiej musi być zapisana na piśmie i zawierać co najmniej: określenie wykonywanego zawodu (koniecznie wolnego), przedmiot działalności spółki, dane osobiste partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za spółkę oraz informacje o wkładach dokonanych przez każdego partnera. W nazwie spółki partnerskiej musi być umieszczone nazwisko co najmniej jednego założyciela i fraza informująca o partnerach: „i partnerzy” „i partner” lub „spółka partnerska”.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest bardzo popularną formą organizacyjną. Nie posiada osobowości prawnej, ale ma pewne zdolności prawne. Wpis spółki do rejestru jest wpisem konstytutywnym. Oznacza to, że spółka powstaje oficjalnie dopiero w momencie, kiedy dokonało się już wpisu. Przy porządzeniu umowy spółki komandytowej konieczne jest sporządzenie umowy w postaci aktu notarialnego. Wspólnicy spółki komandytowej należą do dwóch oddzielnych kategorii, które ponoszą różną odpowiedzialność i mają różne uprawnienia. Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki i reprezentuje ją. Komandytariusz to tzw. wspólnik bierny, którego odpowiedzialność jest ograniczona do sumy komandytowej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. może zostać utworzona kilka lub tylko jedną osobę. Założycielami mogą być prawne, osoby fizyczne i organizacje. Umowa spółki z o.o. jest tworzona w formie aktu notarialnego. Głównym i pierwszym obowiązkiem wspólników przy tworzeniu spółki jest dokonanie wkładów, które pokryją kapitał zakładowy, który musi wynosić co najmniej 5000 złotych. Spółki z o.o. cieszą się dużą popularnością dzięki ograniczonego ryzyka wspólników. Spółka z o.o. ma osobowość prawną, a odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do sumy ich wkładu.

Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego rodzaju spółki jest skorzystanie z usług doradcy podatkowego – Kancelaria Walterowicz. Współpraca z profesjonalistami pozwoli na podjęcie prawidłowej decyzji bez zbędnego ryzyka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij