Obligacje korporacyjne – jak bezpiecznie kupić obligacje?

Wiele osób zastawia się jak w obecnych czasach bezpiecznie inwestować. Lokaty z pewnością nie są najbardziej opłacalną formą lokowania kapitału, natomiast inwestowanie w akcje wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Rozwiązaniem mogą być obligacje.

Co to są obligacje?

Obligacje to, mówiąc w skrócie, dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa lub konkretną firmę. Kupujący obligacje pożycza odpowiedniej jednostce konkretną sumę pieniędzy, którą następnie dany podmiot obraca na rynku i po czasie określonym w umowie, zwraca inwestorowi z nadwyżką. Istnieje wiele rodzajów obligacji. Ze względu na emitenta dzielimy je na obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne i obligacje komunalne. Swego czasu, bardzo często wybieranymi były właśnie obligacje skarbowe, które są stosunkowo najbardziej bezpieczne. Jednak wraz ze spadkiem wartości pieniądza, stały się one najmniej opłacalne. Coraz częściej wybiera się inny rodzaj obligacji, związany z firmami zewnętrznymi, które proponują wyższe prowizje. Dokładniej obligacje korporacyjne omawia w poradnikach korporacyjny.net – to właśnie ten typ obligacji jest jednym z najbardziej opłacalnych. Ważne jest tutaj to, że obligacje emitowane przez firmy są mniej bezpieczne niż te oferowane przez Skarb Państwa, jednak można na nich zyskać dużo więcej.

Jak kupić obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to dla wielu firm ważna forma działalności. Dzięki nim pozyskują dodatkowe finansowanie na rozwój i szkolenia pracowników. Firmy emitują zasadniczo dwa rodzaje obligacji – kuponowe, w których otrzymujemy odsetki regularnie lub od razu w momencie wykupu, oraz obligacje zerokuponowe, które są nieoprocentowane. Ich opłacalność polega na tym, że wykupujemy je w kwocie niższej niż ich faktyczna cena wykupu. Inwestor zarobi więc na jednorazowej wypłacie.

Aby zakupić obligacje korporacyjne masz trzy możliwe ścieżki. Po pierwsze, możesz je kupić na rynku pierwotnym, w ofercie prywatnej lub publicznej, ogłaszanej przez firmy. W prospekcie ustala się cenę emisyjną i wprowadza akcje do obrotu.

Po drugie, obligacje korporacyjne zakupisz na rynku wtórnym – na przykład przez różnego rodzaju platformy, takie jak Catalyst. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów.

Obligacje kupisz pośrednio także przez różnego rodzaju fundusze inwestycyjne. To rozwiązanie dla początkujących inwestorów, w którym doświadczeni gracze dobierają poszczególne obligacje do naszego portfela inwestycyjnego.

Czy warto inwestować w obligacje?

Obligacje na pewno nie generują takich przychodów jak niektóre akcje, jednak są obciążone nieco mniejszym ryzykiem. Ponadto zdarza się, że jakaś firma jest notowana na giełdzie, a jej wartość nagle rośnie. Jeśli zdecydujesz się na obligacje zmiennoprocentowe, być może będziesz miał szansę uczestniczyć w tym tryumfie. Obligacje to dobry pomysł dla początkujących inwestorów. Jeśli mamy niewielki kapitał, który w jakiś sposób chcemy zainwestować, warto wybrać poszczególną spółkę i spróbować kupić obligacje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij