Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw — jak go uzyskać i na co zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków — zwłaszcza młodych małżeństw „na dorobku” – jedyny sposób na zakup własnego wymarzonego M. Jak uzyskać finansowanie i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kredytowej? Sprawdźmy.

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym na konkretny cel. Może być to m.in.:

  • kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym;
  • budowa domu;
  • kupno działki budowlanej;
  • remont nieruchomości mieszkalnej.

W zależności od zdolności kredytowej wnioskujących oraz wartości nieruchomości maksymalna kwota kredytu hipotecznego może wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach nawet przez 30 lat.

Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw — dlaczego warto?

Sfinansowanie zakupu wymarzonej nieruchomości gotówką jest możliwe jedynie dla wąskiego grona Polaków. Dla wielu młodych małżeństw — zwłaszcza tych pozostających „na dorobku” — sięgnięcie po kredyt hipoteczny pozostaje jedyną szansą na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu. Jeśli małżonkowie posiadają wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, zakup własnej nieruchomości okaże się z pewnością zdecydowanie korzystniejszą dla portfela opcją niż wieloletni wynajem. W konsekwencji comiesięcznych spłat rat mieszkanie będące przedmiotem kredytowania stanie się bowiem Twoją własnością. W przypadku wynajmu taka konstrukcja nie jest możliwa.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Pierwszym krokiem do uzyskania kredytu hipotecznego powinno być znalezienie wymarzonej nieruchomości (w ramach finansowaniach instytucjach finansowa kredytuje bowiem konkretny cel, czyli konkretną nieruchomość). Kolejnym — znalezienie dostosowanego do potrzeb kredytobiorców kredytu hipotecznego. Jak to zrobić?

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kredytowej?

Zanim sięgniesz po kredyt hipoteczny, porównaj propozycje poszczególnych instytucji finansowych, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • koszty finansowania. Oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest jedynym kosztem towarzyszącym zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz sprawdzić, który kredyt okaże się najtańszy, zwróć uwagę na wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy;
  • wymaganą przez kredytodawcę wysokość wkładu własnego. Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest konieczność wniesienia wkładu własnego. W zależności od kredytodawcy jego minimalna wartość wynosi 20 lub 10% (przy zabezpieczeniu pozostałych 10% poprzez wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego). Jeśli nie dysponujesz pokaźnymi oszczędnościami, wyselekcjonuj kredytodawców, którzy pożyczą Ci pieniądze po wpłacie 10% wartości nieruchomości;
  • zasady wcześniejszej spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa w każdym momencie trwania umowy (taki przywilej zapewnia kredytobiorcom prawo). Może się jednak wiązać z koniecznością uiszczenia prowizji. Jeśli rozważasz nadpłacanie lub wcześniejszą spłatę finansowania, przed zawarciem umowy koniecznie zweryfikuj, ile zapłacisz za obie operacje;
  • możliwość otrzymania zniżek, np. niższej marży kredytodawcy. Na takie warunki mogą z reguły liczyć osoby, które od lat pozostają klientami konkretnego kredytodawcy lub przy okazji zawarcia umowy kredytu hipotecznego zdecydują się skorzystać także z dodatkowy produktów, np. karty kredytowej.

Przed zawarciem umowy kredytowej wykonaj także kalkulację kredytu hipotecznego, która dostarczy Ci informacji, ile wyniesie kwota miesięcznej raty. Pozwoli więc precyzyjnie ocenić możliwości finansowe i zminimalizować ryzyko opóźnień w spłacie. Aby wykonać kalkulacje, wykorzystaj kalkulatory kredytu hipotecznego dostępne na stronach poszczególnych kredytodawców. Po wpisaniu preferowanej kwoty finansowania i okresu spłaty dowiesz się, ile wyniesie miesięczna rata kredytu hipotecznego.

Po znalezieniu najlepszej oferty kredytu hipotecznego należy złożyć wymagane przez kredytodawcę dokumenty i poczekać na wydanie decyzji i kredytowej. Zgodnie z przepisami instytucje finansowe mają na to 21 dni kalendarzowych od momentu złożenia kompletnego wniosku kredytowego.

Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw to skuteczny sposób na zakup własnego M, bez konieczności wieloletniego gromadzenia kapitału. Aby kredyt precyzyjnie odpowiedział na Twoje potrzeby, przed wyborem tego jedynego porównaj dostępne na rynku oferty. Sprawdź także, ile wyniesie miesięczna rata finansowania i czy nie obciąży nadmiernie domowego budżetu.

 

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-hipoteczny-dla-mlodych-jak-wiek-wplywa-na-decyzje-banku

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij