Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Co mówi prawo bankowe?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, powinniśmy mieć na tyle stabilną sytuację finansową, aby jego spłata nie stanowiła dla nas problemu. Nie jesteśmy w stanie jednak przewidzieć wszystkich wydarzeń, jakie mogą mieć miejsce w naszym życiu, dlatego też zawsze istnieje ryzyko związane z powstaniem trudności w spłacie zobowiązania finansowego. Aby przeciwdziałać nagłym problemom finansowym, wynikającym z utraty pracy, czy braku zdolności do jej wykonywania, warto rozważyć zakup ubezpieczenia kredytu. Czy jednak takie zabezpieczenie jest obowiązkowe dla każdego?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu kredytu?

W większości przypadków, klienci banków niechętnie podchodzą do ubezpieczenia kredytów. Cześć kredytobiorców twierdzi, że jest to zbędny wydatek i mają rację, twierdząc, że ubezpieczenie zwiększa koszt kredytu (okredyt.pl). Inni z kolei decydują się na taką formę zabezpieczenia, gdyż uważają, że dzięki temu nie będą musieli się już nigdy martwic w przypadku, gdy wpadną w problemy finansowe, gdyż ubezpieczenie pokryje ich zadłużenie. Czy któraś z tych grup osób ma w ogóle rację?

Przede wszystkim istnieją różne rodzaje polis ubezpieczających kredyty. Może to być ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie, czy też ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy lub trwałego inwalidztwa. Żadne z nich nie gwarantuje nam jednak całkowitej spłaty zobowiązania, gdyż konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Banki często starają się nakłonić swoich klientów do tego, aby wykupili oni polisę ubezpieczeniową w związku z zaciągnięciem kredytu. Zdarza się, że klienci odnoszą wręcz wrażenie, jakby był to jeden z obowiązkowych warunków przyznania kredytu. Tymczasem żadne przepisy prawne nie nakładają obowiązku zakupu ubezpieczenia na życie wraz z kredytem.

Z drugiej jednak strony bank ma prawo odmówienia nam udzielenia kredytu, jeśli nie wykupimy wskazanego przez niego ubezpieczenia, Najczęściej dzieje się tak w przypadku kredytów hipotecznych, które udzielane są na duże kwoty i banki oczekują dodatkowego zabezpieczenia. Alternatywą dla wykupienia wskazanego ubezpieczenia może być okazanie indywidualnej polisy na życie, lub przedstawienie większej liczby żyrantów. Zdarzają się niestety sytuacje, w których banki zmieniają w takiej sytuacji warunki umowy na gorsze.

Czy warto ubezpieczać kredyt?

Wróćmy jednak do kwestii poruszonej w pierwszym akapicie, a konkretnie do tego, czy warto ubezpieczać kredyt. To, że są to dodatkowe koszty, nie podlega dyskusji, jednak czy wykupując polisę, możemy faktycznie spać spokojnie? Oczywiście daje nam to pewną ochronę i może spowodować, że w razie trudności finansowych, kredyt nie pogrąży nas całkowicie. Trzeba jednak pamiętać o tym, ze każda polisa jest obwarowana różnego rodzaju zasadami, które należy spełnić, zazwyczaj jest też wykupywana na określony czas. Jeśli zatem przykładowo ubezpieczymy się od straty pracy, nie oznacza to wcale, że nie musimy szukać nowego zatrudnienia, gdyż polisa będzie pokrywać raty tylko przez pewien czas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij