Kredyt frankowy - pozew zbiorowy czy indywidualny

Kredyt frankowy – pozew zbiorowy czy indywidualny?

Problem z kredytem frankowym to coś, co ciągnie się w mediach i sądach już od wielu lat. Choć doszło do wielu zmian, także prawnych, które miały ułatwić walkę z bankami, wciąż jest wiele osób, które zmagają się z kłopotami finansowymi przez kredyty walutowe. Co lepiej się sprawdzi – pozew zbiorowy czy indywidualny?

Kredyt we frankach – jak walczyć z bankami?

Kredyty frankowe dużą popularnością cieszyły się na początku XXI wieku, w momencie, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej i otwarły się rynki zagraniczne. Wówczas pojawił się też trend na kredyty walutowe, zwłaszcza związane z frankiem szwajcarskim, który w tamtym czasie był o wiele tańszy niż złotówka. Banki oferowały klientom finansowanie, przekonując ich o korzyściach i namawiając na ryzykowne umowy. Później nastąpiło przesycenie rynku i krach walutowy. Cena franka poszybowała w górę, a wraz z nią wszystkie koszty kredytowe. Frankowicze znaleźli się w bardzo niekorzystnej sytuacji, zwłaszcza że wiele umów było podpisywanych z klauzulami niedozwolonymi.

Do dziś wiele osób walczy o swoje prawa, zwrot bezprawnie naliczonych pieniędzy i korzystniejszą możliwość spłaty zobowiązania, które po latach, zamiast maleć, tylko wzrosło. Do wyboru ma się dwa rozwiązania, czyli pozew zbiorowy lub indywidualny. W obu przypadkach nie obejdzie się przy tym bez dodatkowego wsparcia. Niezależnie od formy działania, pozew o kredyt frankowy warto przygotować z pomocą doświadczonego prawnika. Pomoże on w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów i dowodów i będzie reprezentował poszkodowanych przed sądem.

Na czym polega pozew indywidualny?

Jak sama nazwa wskazuje, pozew indywidualny polega na tym, że walkę w sądzie toczy jedna osoba. Składa się odpowiednio przygotowane pismo, które inicjuje postępowanie przeciwko instytucji finansowej. Nie działa się całkowicie bez wsparcia, jako że klienta reprezentuje adwokat, specjalista od prawa bankowego i kredytów frankowych. Czas trwania postępowania sądowego zazwyczaj jest tutaj krótszy, jako że sędzie musi zapoznać się z dokumentacją tylko jednej osoby. Walka jest jednak trudniejsza, jako że w szranki staje cały bank, kontra jeden człowiek. Jest to też opcja droższa – wszystkie koszty postępowania spadają na poszkodowanego. Z drugiej strony może on zdziałać więcej, ponieważ walczy tylko i wyłącznie o zadośćuczynienie dla siebie.

W jaki sposób działa pozew zbiorowy?

Z pozwem zbiorowym mamy do czynienia wówczas, gdy we wspólnej walce połączy się co najmniej 10 osób. Im większa liczba poszkodowanych, tym większe szanse na wygraną, a także, tym niższe koszty postępowania. Poważną wadą tego rozwiązania może być jednak czas – sędzia musi przejrzeć wszystkie dokumenty, a im więcej osób uczestniczy w pozwie, tym jest ich więcej i dłużej to zajmuje. Poza tym pozew taki musi być ujednolicony, co oznacza, że osoby zostały poszkodowane w taki sam sposób i walczą dokładnie o to samo. Jeżeli chodzi o możliwość uzyskanych korzyści, one także będą równomiernie rozłożone pomiędzy wszystkich pozywających. Oznacza to, że niezależnie od wielkości szkód i strat, każdy otrzyma to samo. Nie ma tutaj też mowy o indywidualnym podejściu do klienta – liczy się zbiorowość.

Co lepiej się sprawdzi – pozew indywidualny czy zbiorowy?

Niestety, ale nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pozew indywidualny może przynieść więcej korzyści, a postępowanie jest krótsze, ale jednocześnie kosztuje znacznie więcej. Nie każdego stać, by wydać takie pieniądze, zwłaszcza w momencie, gdy już ma się problemy finansowe spowodowane kredytem frankowym. Pozew zbiorowy jest łatwiejszy – koszty są mniejsze i równomiernie rozłożone, jednak cała sprawa może ciągnąć się miesiącami, jak nie latami, a zyski z tego mogą nie być wielkie, nawet gdy się wygra. Trzeba się więc dobrze nad tym zastanowić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij