Kiedy w sprawie rozwodowej lepiej sięgnąć po pomoc adwokata

Kiedy w sprawie rozwodowej lepiej sięgnąć po pomoc adwokata?

Już samo podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest prostym zadaniem, a do tego dochodzi jeszcze wiele formalności, sprawa w sądzie… Czy prosić o pomoc prawnika? Przedstawiamy, kiedy to może być dobry krok.

Rozwód – czy prawnik jest potrzebny?

Teoretycznie prawnik podczas rozwodu nie jest potrzebny. Czemu teoretycznie? Ponieważ w wielu przypadkach okazuje się niezbędny. Adwokat rozwodowy może pomóc na każdym etapie rozwodu, zarówno podczas składania pozwu, jak i w trakcie sprawy sądowej.

Prawnik przygotuje dokumenty, poprawne pod kątem formalnym, ułatwi podział majątku, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie nie podpisywali intercyzy. I, co najważniejsze, będzie cię reprezentować w sądzie (nawet podczas sprawy rozwodowej obie strony mogą zabierać głos tylko w określonych przypadkach i w zakresie ustalonym przez przepisy procedury cywilnej). Wsparcie specjalisty może okazać się pomocne, zwłaszcza że dla wielu osób sam proces jest trudny pod kątem emocjonalnym.

Ponadto wyróżnia się kilka sytuacji, w których adwokat na sprawie rozwodowej jest potrzebny.

Rozwód z orzekaniem o winie

Najczęściej na pomoc prawnika decydują się osoby, których czeka rozwód z orzekaniem o winie. Podczas procesu orzeka się, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego, co niesie za sobą pewne konsekwencje prawne, takie jak nieograniczone w czasie alimenty na męża/żonę, bądź korzystniejszy podział majątku.

Podczas rozprawy rozwodowej konieczne jest udowodnienie winy małżonka (bądź obrona przed nieuzasadnionymi oskarżeniami), co nierzadko wiąże się ze wzywaniem i przesłuchiwaniem świadków, zbieraniem obciążających dowodów, takich jak obdukcje lekarskie w przypadku agresywnych zachowań, czy raporty policyjne świadczące o przemocy domowej, pijaństwu.

W przypadku takiego procesu najczęściej obie strony decydują się na skorzystanie z usług kancelarii prawnej. Jeśli jeden z małżonków pozostaje bez prawnika, jego szanse maleją, chyba że ma niepodważalne dowody winy drugiego małżonka lub własnej niewinności, co jednak rzadko się zdarza.

Podział opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sprawa również się komplikuje, ponieważ trzeba ustalić zakres władzy rodzicielskiej, a także późniejsze kontakty. Oczywiście, może być tak, że rodzice są zgodni co do tego, kto będzie sprawować pełną opiekę nad małoletnim, a także jaki powinien być zakres kontaktów, w praktyce jednak nieczęsto występuje między nimi takie porozumienie. Prawnik pomoże to ustalić.

Warto tutaj dodać, że jeśli między małżonkami nie ma zgodności w tej kwestii, sąd może zarówno powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając tym samym władzę rodzicielską drugiego, jak i całkowicie jej pozbawić, jeśli przemawia za tym dobro dziecka (np. jeden z rodziców stosuje przemoc domową).

Jeśli każde z małżonków otrzymuje pełnię władzy rodzicielskiej, kolejnym krokiem jest ustalenie podziału opieki, które reguluje m.in. miejsce zamieszkania małoletniego, kontakty, a także sposób ponoszenia kosztów. I zwykle okazuje się, że na każdym z tych etapów potrzebny jest prawnik.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij