ETF SP500 - jak długoterminowo inwestować w akcje notowane na nowojorskiej giełdzie?

ETF SP500 – jak długoterminowo inwestować w akcje notowane na nowojorskiej giełdzie?

Długoterminowe inwestowanie w akcje polega na inwestowaniu w stabilne spółki, które pozwalają osiągać systematyczne zyski. Przykładem mogą być spółki należące do amerykańskiego indeksu SP500, w które można inwestować poprzez ETF SP500. Jak działają tego typu fundusze? W jaki sposób w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

ETF SP500, czyli jak działają ETF-y?

Jak wspomniano we wstępie chcąc inwestować w akcje największych amerykańskich spółek giełdowych nie trzeba kupować ich bezpośrednio, ponieważ można czynić to poprzez ETF SP500. Jest to bowiem fundusz notowany na giełdzie, który w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych nie stara się uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wiernie odwzorowuje konkretny instrument bazowy, którym w tym przypadku jest amerykański indeks SP500 obejmujący 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji. Jak działa w praktyce? Otóż, ETF ten składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą wspomniany indeks, co sprawia, że każdy jego spadek lub wzrost wartości skutkuje identycznym spadkiem lub wzrostem wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

ETF SP500 – jak inwestować?

Każdy, kto chciałby zacząć inwestować w ETF SP500 lub inne ETF-y notowane na światowych giełdach powinien wiedzieć, że jest to ogólnodostępna forma inwestycji. Warunkiem koniecznym jest bowiem jedynie posiadanie rachunku maklerskiego, który otwiera się u brokera. Obecnie większość tego typu podmiotów będących pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem działa online, co sprawia, że inwestowanie w ETF-y jest niezwykle wygodne. Po otwarciu konta maklerskiego wystarczy je bowiem zasilić, co pozwoli kupić pierwsze jednostki uczestnictwa ETF-u. Zasilenia z reguły dokonuje się w formie przelewu z konta osobistego, co jest nie tylko szybkie, ale również wygodne. W tym miejscu należy także podkreślić istotę odpowiedniego wyboru brokera, ponieważ przekłada się on nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również wiele innych kwestii. Aspekty, które warto wziąć pod uwagę zostały przedstawione w artykule przybliżającym tajniki procesu wyboru brokera.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie zarówno w ETF SP500, jak i inne ETF-y może być opłacalne ze względu na sposób działania tego typu funduszy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie korzystniejsze niż próba pokonania rynku. W efekcie inwestowanie w ETF-y pozwala osiągać stabilne zyski w długoterminowej perspektywie, co może być istotne z punktu widzenia inwestorów lokujących środki np. z myślą o emeryturze. Co jeszcze przemawia za zakupem ETF-ów? Przede wszystkim niskie opłaty za zarządzanie, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne oraz prostota, ponieważ inwestorzy nie musza na bieżąco śledzić notowań giełdowych, czy podejmować decyzji w warunkach stresowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF SP500 to rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcąc zarabiać na akcjach największych amerykańskich spółek bez ich bezpośredniego zakupu. W efekcie jest ono znacznie prostsze i wygodniejsze niż samodzielne inwestowanie w akcje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij