Czy rejestry długów są skuteczne?

Biura Informacji Gospodarczej reklamują się jako wielce pomocne nie tylko w sprawdzaniu wiarygodności firm ale też w windykacji należności. O ile jak chodzi o pierwszy aspekt, to nie ma co do tego wątpliwości o tyle ich skuteczność w windykacji wydaje się być marna.

Opinie użytkowników o windykacyjnej skuteczności największego rejestru długów są, delikatnie ujmując, mocno podzielone: https://pamietnikwindykatora.pl/krajowy-rejestr-dlugow-skutecznosc-opinie-forum/. Użytkownicy masowo rezygnują z bycia abonentem tegoż rejestru zawiódłszy się. Nie inaczej jest jak chodzi o dwa inne tego typu rejestry długów.

To, co znacznie ogranicza skuteczność windykacyjną Biur Informacji Gospodarczej, to wysoce ograniczona dostępność ich zasobów. Aby móc sprawdzać firmy w tych rejestrach, trzeba zawrzeć z nimi umowę i płacić wysoki abonament. A większość firm nie ma podpisanej umowy z żadnym z tych rejestrów. Taki stan rzeczy powoduje, że przedsiębiorca wpisany do takiego rejestru w większości przypadków nie odczuwa tego i dalej może funkcjonować i uzyskiwać kredyty kupieckie i inne.

Prawdopodobnie znacznie wyższą (ale też nie jakąś powalającą) skutecznością windykacyjną odznaczają się internetowe giełdy wierzytelności których zasoby są bezpłatne do wglądu dla każdego użytkownika internetu. Wpisy dokonane na takich giełdach indeksowane są w wyszukiwarce Google co powoduje, że dłużnicy są podani każdemu zainteresowanemu jak na tacy. Wystarczy zadać wyszukiwarce odpowiednie zapytanie zawierające optymalnie nie tylko dane poszukiwanego podmiotu ale też słowa jak „dłużnik”, „dług” i temu podobne aby wpis z giełdy długów pojawił się ponad innymi wynikami wyszukiwania dotyczącymi tego podmiotu (wpisy z katalogów, inne wzmianki).

Umieszczenie danych dłużnika jako takiego w internecie jest prawnie dozwolone i nie musi być dokonane na giełdzie wierzytelności. Może to być wpis w serwisie ogłoszeniowym, na forum dyskusyjnym albo na prywatnej / firmowej stronie internetowej lub blogu. Wystarczy tylko nadać takiemu wpisowi formę oferty sprzedaży wierzytelności gdyż tylko pod taką postacią można bezpiecznie prawnie upubliczniać czyjeś zadłużenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij