Czy optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem?
Optymalizacja podatkowa jest tematem, który w ostatnim czasie często pojawiał się w debacie publicznej. Zwłaszcza przeciwnicy podatków oraz ich podnoszenia często zwracają uwagę na to, że istnieją możliwości unikania opodatkowania zgodne z prawem. Ciekawych informacji na ten temat można dowiedzieć się podczas specjalnie organizowanych spotkań i webinarów, na których poruszana jest ta tematyka. Warto również porozmawiać o optymalizacji z osobą zajmującą się księgowością w naszej firmie.
Co to jest optymalizacja podatkowa?
Najprościej rzecz ujmując, optymalizacja podatkowa to całokształt działań, które prowadzą do znaczącego obniżenia, bądź nawet zniesienia obowiązku podatkowego. Istnieje kilka metod optymalizacji podatkowej, trzeba jednak przyznać, że część z nich jest dość kontrowersyjna. Co prawda, tego typu redukcja obciążeń podatnika w granicach prawa (www.sykulska.pl) jest dopuszczalna, jednak warto ją rozważyć, patrząc z różnych punktów widzenia.
Działania określane mianem optymalizacji podatkowej to przede wszystkim oszczędzanie podatkowe oraz planowanie podatkowe. Pierwsze działanie polega na tym, że podatnik powstrzymuje się od czynności, które prowadzą do powstania zobowiązania podatkowego. Planowanie podatkowe to z kolei stworzenie optymalnych rozstrzygnięć, które będą korzystne pod względem obciążeń podatkowych i około podatkowych. Konkretne przykłady podamy w dalszej części artykułu.
Czy optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem?
Wiele osób uważa, że niektóre działania związane z optymalizacją podatkową są na granicy prawa, bądź powinny zostać zabronione. Jeśli jednak działania związane z optymalizacją podatkową, które podejmujemy, znajdują się w granicach prawa, to nie skutkują żadnymi konsekwencjami prawnymi. Zdarza się, że optymalizacja podatkowa jest mylona z uchylaniem się od opodatkowania, co jest nielegalne, a więc również karalne.
Przykładem uchylania się od opodatkowania może być zakup samochodu, jeśli strony ustalą, że w umowie pisemnej wskazana będzie zaniżona cena pojazdu, dzięki czemu naliczony podatek pcc również będzie znacznie niższy. Duże kontrowersje budzi także obchodzenie prawa, które polega na wykonywaniu czynności nieobjętych zakazem prawnym, ale skutkujących celem, który jest już zakazany.
Przykłady metod optymalizacji podatkowej
Bardzo popularnym sposobem na optymalizację podatkową jest przenoszenie bądź zakładanie działalności w raju podatkowym. Trzeba jednak brać pod uwagę, że firmy, które decydują się na taki krok, często są postrzegane negatywnie i oskarżane o nieuczciwość. Swoją działalność można przenieść zarówno do krajów, w których możliwe jest całkowite zwolnienie z podatku dochodowego lub do państwa, które oferuje korzystniejsze warunki i możliwość łatwiejszego działania, niż ma to miejsce często w krajach rodzinnych przedsiębiorców. Krajami pozytywnie nastawionymi do biznesu jest np. Wielka Brytania oraz Irlandia, a za raje podatkowe uznaje się m.in. Bahamy, Seszele czy Mauritius.