Czy kryminalistyczne badania kserokopii dokumentów, w tym kserokopii podpisów są możliwe?

Badania kryminalistyczne związane z badaniem autentyczności dokumentów oraz badaniami pisma ręcznego (określanymi potocznie jako badania grafologiczne) często związane są z koniecznością opiniowania w oparciu o nie w pełni wartościowy materiał badawczy. Podstawową zasadą obowiązującą przy ekspertyzie pismoznawczej jest poddanie analizie oryginału zakwestionowanego dokumentu, zwierającego zapisy ręczne (w tym podpisy) niebędące kopiami. W praktyce, dosyć często, dotarcie do oryginału dokumentu nie jest jednak możliwe. Co w takim przypadku ? Czy badania kserokopii dokumentu jest dopuszczalne?

Problematyka badania dokumentów występujących w formie kserokopii, od lat stanowi przedmiot dyskusji w środowisku naukowym. Bez wątpienia dokumenty występujące w takiej postaci stanowią materiał badawczy o znacznie ograniczonej wartości. Z tego też względu laboratoria policyjne dokumentów występujących w tej formie nie przyjmują do badań w ogóle. Niemniej jednak kserokopie stanowią niejednokrotnie jedyny materiał dowodowy jaki jest w dyspozycji organów ścigania bądź wymiaru sprawiedliwości. Czy w takiej sytuacji badanie dokumentów niebędących oryginałami jest możliwe?

Pomijając błędne twierdzenia (nielicznych na szczęście biegłych), że kserokopia dokumentu ma taki sam walor dowodowy jak oryginał, wskazać należy, że w środowisku kryminalistycznym badania kserokopii, pomimo że stanowiące ostateczność (jedynie w przypadku braku możliwości uzyskania oryginału) są uznawane za możliwe. Ekspertyza kserokopii dokumentu wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami – zwłaszcza dotyczącymi możliwego zakresu wniosków jakie można w oparciu o tego typu analizy sformułować. Badania takie nie pozwalają przede wszystkim na formułowanie wniosków dotyczących autentyczności oryginału dokumentu, którego kserokopia jest przedmiotem badań. Ograniczenie te nie jest jednak jednoznaczne z brakiem możliwości badania kopii zapisów ręcznych w ogóle. Należy bowiem rozgraniczyć badanie autentyczności dokumentu przedstawionego do analizy w formie kserokopii od badania identyfikacyjnego samego grafizmu kopii rękopisów występujących na takiej kopii, w oderwaniu od przytoczonych zagadnień technicznych. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że ograniczenia badawcze dotyczące analizy kserokopii rękopisów nie pozwalają na podstawie badania takiej postaci materiału formułowania wniosków w sposób kategoryczny, jednak nie są równoznaczne z brakiem możliwości przeprowadzenia badań identyfikacyjnych w każdym przypadku, gdy przedmiotem analiz jest kopia dokumentu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij