Adwokat alimenty Wrocław

Według psychologów, rozwód jest jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to przeżycie równie ciężkie dla człowieka, jak śmierć bliskiej człowieka. Rozwód jest tym trudniejszy, jeśli dodatkowo w grę wchodzą dzieci oraz opieka nad nimi. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika, aby uniknąć dodatkowe stresu, związanego z rozwodem. Ponadto, korzystanie z pomocy fachowca pomoże uniknąć sytuacji, w których nieznajomość przepisów prawnych może przynieść jedynie szkodę danej osobie.

Rozwód – o tym warto pamiętać

Decydując się na rozwód, zwłaszcza w przypadku, gdy dane małżeństwo posiada dzieci, warto pamiętać o kilku aspektach, które będą niezwykle istotne w trakcie rozwodu. Przede wszystkim należy w pozwie rozwodowym określić wszelkie kwestie dotyczące sprawowania opieki nad małoletnimi.

Niezwykle istotne jest także określenie wymiaru kontaktów dziecka w drugim rodzicem oraz czy opieka będzie naprzemienna czy powierzona jednemu z rodziców. W przypadku wniosku o ograniczenie władzy drugiego rodzica, warto zaznaczyć zakres ograniczenia władzy. 

Utrzymanie dziecka – adwokat alimenty Wrocław

Warto pamiętać, iż niezależnie od ograniczenia władzy rodzicielskiej, odebrania praw czy kontaktów, dziecku przysługują alimenty od drugiego rodzica. Ich wysokość zależna jest nie tylko od realnych i udokumentowanych potrzeb dziecka, ale także od możliwości zarobkowych rodzica.

Tym samym nie tyle ważne są dochody strony, ale jej możliwości. Oczywiście, kwota alimentów, o którą wnioskuje rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem nie może być „wzięta z księżyca”. Winna być ona umotywowana potrzebami dziecka oraz poparta realnymi rachunkami i fakturami wydatków poniesionych na dziecko.

Aby właściwie określić wysokość alimentów na dziecko, warto skorzystać z pomocy adwokata alimenty z Wrocławia, który pomoże napisać pozew oraz przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, także kosztorys utrzymania dziecka. Przy czym warto pamiętać, aby tutaj wliczać wszelkie, uzasadnione koszty utrzymania dziecka.

Zmiana wysokości alimentów

Na wstępie warto zauważyć, że inne potrzeby ma niemowlę, a inne nastolatek. Z tego faktu wynikają również różnice w kosztach utrzymania. W wypadku, gdy X lat temu zostały zasądzone alimenty w wysokości 300 zł, a obecnie koszt utrzymania dziecka wynosi 1500 zł, warto złożyć pozew o podniesienie wysokości alimentów. W jego przygotowaniu z pewnością pomoże adwokat alimenty z Wrocławia.

Warto jednocześnie zauważyć, że w koszt utrzymania dziecka wlicza się także nakłady związane ze zdrowiem czy edukacją. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w wypadku, gdy dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe czy rozwija swoją pasję. Jednak w koszt utrzymania małoletniego nie zalicza się wydatków poniesionych w wyniku zakupu nowego gadżetu czy kosztownego prezentu, który nie jest niezbędny.

Dodatkowo, warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny znoszony jest dopiero na pisemny wniosek jednej ze stron. W wypadku dziecka, alimenty przysługują mu do momentu usamodzielnienia się, a nie jak niektórzy mylnie uważają, do osiemnastego roku życia. Warto pamiętać także, że o alimenty może ubiegać się rodzic od dorosłego dziecka w przypadku gdy pozew ten nie jest sprzeczny z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego.

Egzekwowanie alimentów

Co w sytuacji, jeśli alimenty zostały zasądzone, ale rodzic nie płaci? Obecnie ustawodawstwo przewiduje rozwiązania prawne na taki wypadek. Przede wszystkim warto pamiętać, że już dzień po przewidzianym w wyroku terminie zapłaty alimentów, w wypadku niezapłacenia, naliczane są ustawowe odsetki.

Ponadto, jeśli alimenty winny być przekazywane do 10-tego każdego miesiąca, a w danym miesiącu to nie nastąpiło, już w kolejnym dniu wierzyciel, bądź najczęściej jego przedstawiciel ustawowy może udać się do komornika w celu wyegzekwowania należności od dłużnika.

Alimenty nie tylko na dziecko

Warto pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny może dotyczyć nie tylko małoletnich. W wypadku gdy, w wyniku rozwodu, jedna ze stron postępowania pozostaje w niedostatku, może ona wnioskować o alimenty od drugiego małżonka. Jednak w takim wypadku niezwykle istotne jest, aby udowodnić, iż rozpad małżeństwa realnie pogorszył stopę życiową jednego z małżonków, a także iż nie jest on w stanie samodzielnie poprawić swój byt.

Jednak w wypadku obowiązku alimentacyjnego na małżonka, niezwykle istotny jest rozwód, a raczej procedowanie winy. W wypadku rozwodu bez orzekania o winie, niezwykle trudno jest bowiem uzyskać alimenty od drugiego małżonka.

Po więcej zapraszamy na stronę: https://kancelariagmerek.pl/adwokat-prawnik-alimenty-wroclaw/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij