Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą
Nie każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Księgi wieczyste we wcześniejszej wersji – papierowej – mogły zaginąć bądź ulec zniszczeniu. Księga wieczysta dla danej nieruchomości mogła również po prostu nigdy nie zostać założona. Z pewnością jest to utrudnienie podczas transakcji zakupu nieruchomości, sytuacja taka stwarza bowiem niepewność, co do stanu prawnego nieruchomości.
Dla nieruchomości, dla których nie ma założonych ksiąg wieczystych w sądach rejonowych prowadzone są zbiory dokumentów. Są to zbiory założone w przeszłości, natomiast obecnie istnieje zakaz zakładania nowych zbiorów dokumentów.
Brak istnienia księgi wieczystej dla danej nieruchomości nie uniemożliwia jej sprzedaży. Nadal można dokonać czynności przeniesienia własności tej nieruchomości, oczywiście w formie aktu notarialnego. Notariusz ma obowiązek złożenia wniosku o wpis nowego właściciela w księdze wieczystej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego), co jest jednoznaczne z obowiązkiem złożenia wniosku o założenie księgi wieczystej, w której ma zostać umieszczony taki wpis.
Niezależnie od powyższego należy pamiętać, iż zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej. Co za tym idzie, właściciel nieruchomości a prawny obowiązek założenia księgi wieczystej dla nieruchomości, która takiej księgi nie posiada, w celu ujawnienia swego prawa. Ze względu jednak na brak należytej sankcji za brak wykonania tego obowiązku, przepis pozostaje w praktyce martwy.
Księgi wieczyste zakładane są na wniosek osoby uprawnionej, takiej jak właściciel nieruchomości, a niekiedy notariusz w imieniu strony czynności notarialnej. Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu (nie dotyczy notariusza) w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Do wniosku o założenie księgi wieczystej należy dołączyć niezbędne dokumenty, jak np. umowa sprzedaży nieruchomości. Wniosek o założenie księgi wieczystej podlega obecnie stałej opłacie sądowej w wysokości 100 zł.
Dowiedz się jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości.