Czy każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą

Nie każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Księgi wieczyste we wcześniejszej wersji – papierowej – mogły zaginąć bądź ulec zniszczeniu. Księga wieczysta dla danej nieruchomości mogła również po prostu nigdy nie zostać założona. Z pewnością jest to utrudnienie podczas transakcji zakupu nieruchomości, sytuacja taka stwarza bowiem niepewność, co do stanu prawnego nieruchomości.

Dla nieruchomości, dla których nie ma założonych ksiąg wieczystych w sądach rejonowych prowadzone są zbiory dokumentów. Są to zbiory założone w przeszłości, natomiast obecnie istnieje zakaz zakładania nowych zbiorów dokumentów.

Brak istnienia księgi wieczystej dla danej nieruchomości nie uniemożliwia jej sprzedaży. Nadal można dokonać czynności przeniesienia własności tej nieruchomości, oczywiście w formie aktu notarialnego. Notariusz ma obowiązek złożenia wniosku o wpis nowego właściciela w księdze wieczystej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego), co jest jednoznaczne z obowiązkiem złożenia wniosku o założenie księgi wieczystej, w której ma zostać umieszczony taki wpis.

Niezależnie od powyższego należy pamiętać, iż zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej. Co za tym idzie, właściciel nieruchomości a prawny obowiązek założenia księgi wieczystej dla nieruchomości, która takiej księgi nie posiada, w celu ujawnienia swego prawa. Ze względu jednak na brak należytej sankcji za brak wykonania tego obowiązku, przepis pozostaje w praktyce martwy.

Księgi wieczyste zakładane są na wniosek osoby uprawnionej, takiej jak właściciel nieruchomości, a niekiedy notariusz w imieniu strony czynności notarialnej. Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu (nie dotyczy notariusza) w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Do wniosku o założenie księgi wieczystej należy dołączyć niezbędne dokumenty, jak np. umowa sprzedaży nieruchomości. Wniosek o założenie księgi wieczystej podlega obecnie stałej opłacie sądowej w wysokości 100 zł.

Dowiedz się jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij