Adwokat alimenty Wrocław

Według psychologów, rozwód jest jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to przeżycie równie ciężkie dla człowieka, jak śmierć bliskiej człowieka. Rozwód jest tym trudniejszy, jeśli dodatkowo w grę wchodzą dzieci oraz opieka nad nimi. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika, aby uniknąć dodatkowe stresu, związanego z rozwodem. Ponadto, korzystanie z pomocy fachowca pomoże uniknąć sytuacji, w których nieznajomość przepisów prawnych może przynieść jedynie szkodę danej osobie.

Rozwód – o tym warto pamiętać

Decydując się na rozwód, zwłaszcza w przypadku, gdy dane małżeństwo posiada dzieci, warto pamiętać o kilku aspektach, które będą niezwykle istotne w trakcie rozwodu. Przede wszystkim należy w pozwie rozwodowym określić wszelkie kwestie dotyczące sprawowania opieki nad małoletnimi.

Niezwykle istotne jest także określenie wymiaru kontaktów dziecka w drugim rodzicem oraz czy opieka będzie naprzemienna czy powierzona jednemu z rodziców. W przypadku wniosku o ograniczenie władzy drugiego rodzica, warto zaznaczyć zakres ograniczenia władzy. 

Utrzymanie dziecka – adwokat alimenty Wrocław

Warto pamiętać, iż niezależnie od ograniczenia władzy rodzicielskiej, odebrania praw czy kontaktów, dziecku przysługują alimenty od drugiego rodzica. Ich wysokość zależna jest nie tylko od realnych i udokumentowanych potrzeb dziecka, ale także od możliwości zarobkowych rodzica.

Tym samym nie tyle ważne są dochody strony, ale jej możliwości. Oczywiście, kwota alimentów, o którą wnioskuje rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem nie może być “wzięta z księżyca”. Winna być ona umotywowana potrzebami dziecka oraz poparta realnymi rachunkami i fakturami wydatków poniesionych na dziecko.

Aby właściwie określić wysokość alimentów na dziecko, warto skorzystać z pomocy adwokata alimenty z Wrocławia, który pomoże napisać pozew oraz przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, także kosztorys utrzymania dziecka. Przy czym warto pamiętać, aby tutaj wliczać wszelkie, uzasadnione koszty utrzymania dziecka.

SPRAWDŹ:  Odkryj potencjał pozycjonowania dla kancelarii adwokackiej

Zmiana wysokości alimentów

Na wstępie warto zauważyć, że inne potrzeby ma niemowlę, a inne nastolatek. Z tego faktu wynikają również różnice w kosztach utrzymania. W wypadku, gdy X lat temu zostały zasądzone alimenty w wysokości 300 zł, a obecnie koszt utrzymania dziecka wynosi 1500 zł, warto złożyć pozew o podniesienie wysokości alimentów. W jego przygotowaniu z pewnością pomoże adwokat alimenty z Wrocławia.

Warto jednocześnie zauważyć, że w koszt utrzymania dziecka wlicza się także nakłady związane ze zdrowiem czy edukacją. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w wypadku, gdy dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe czy rozwija swoją pasję. Jednak w koszt utrzymania małoletniego nie zalicza się wydatków poniesionych w wyniku zakupu nowego gadżetu czy kosztownego prezentu, który nie jest niezbędny.

Dodatkowo, warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny znoszony jest dopiero na pisemny wniosek jednej ze stron. W wypadku dziecka, alimenty przysługują mu do momentu usamodzielnienia się, a nie jak niektórzy mylnie uważają, do osiemnastego roku życia. Warto pamiętać także, że o alimenty może ubiegać się rodzic od dorosłego dziecka w przypadku gdy pozew ten nie jest sprzeczny z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego.

Egzekwowanie alimentów

Co w sytuacji, jeśli alimenty zostały zasądzone, ale rodzic nie płaci? Obecnie ustawodawstwo przewiduje rozwiązania prawne na taki wypadek. Przede wszystkim warto pamiętać, że już dzień po przewidzianym w wyroku terminie zapłaty alimentów, w wypadku niezapłacenia, naliczane są ustawowe odsetki.

Ponadto, jeśli alimenty winny być przekazywane do 10-tego każdego miesiąca, a w danym miesiącu to nie nastąpiło, już w kolejnym dniu wierzyciel, bądź najczęściej jego przedstawiciel ustawowy może udać się do komornika w celu wyegzekwowania należności od dłużnika.

Alimenty nie tylko na dziecko

Warto pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny może dotyczyć nie tylko małoletnich. W wypadku gdy, w wyniku rozwodu, jedna ze stron postępowania pozostaje w niedostatku, może ona wnioskować o alimenty od drugiego małżonka. Jednak w takim wypadku niezwykle istotne jest, aby udowodnić, iż rozpad małżeństwa realnie pogorszył stopę życiową jednego z małżonków, a także iż nie jest on w stanie samodzielnie poprawić swój byt.

SPRAWDŹ:  Rośnie ilość upadłości - coraz więcej postępowań dla syndyków

Jednak w wypadku obowiązku alimentacyjnego na małżonka, niezwykle istotny jest rozwód, a raczej procedowanie winy. W wypadku rozwodu bez orzekania o winie, niezwykle trudno jest bowiem uzyskać alimenty od drugiego małżonka.

Po więcej zapraszamy na stronę: https://kancelariagmerek.pl/adwokat-prawnik-alimenty-wroclaw/

​Paweł Zawisza

​Paweł Zawisza

Specjalista w zakresie prawa gospodarczego i handlowego. Doradza przedsiębiorcom w kwestiach związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, negocjacjami umów oraz restrukturyzacją. Prywatnie zapalony biegacz i uczestnik maratonów.​

Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *