Pomoc prawna dla frankowiczów – co musisz wiedzieć?
Tzw. frankowicze na początku lat 2000. wierzyli, że robią „interes życia”, zaciągając kredyt walutowy we franku szwajcarskim, który w tamtym okresie był bardzo korzystną możliwością. Wraz z upływem czasu oraz zmianami na rynku kredytów walutowych kwota zobowiązania do spłaty wzrosła o kilka, kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset procent, przez co jego uregulowanie stało się bardzo kłopotliwe. Jak można rozwiązać ten problem?
Kto może pomóc frankowiczom?
Przed laty frankowicze nie mogli liczyć na żadną pomoc. Banki oraz sądy nie były przychylne do udzielania im wsparcia w żadnej formie. Wiele jednak zmieniło się 3 października 2019 roku, kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym umożliwione zostało unieważnienie klauzul abuzywnych zawartych w umowie kredytowej, jak i uznanie jej za nieważną w całości. Wynika to z nadużycia władzy przez silniejszą stronę zawieranego kontraktu, czyli banku. Przenosił on całe ryzyko walutowe na swojego klienta, czyli w rozumieniu prawa na słabszego. O sprawiedliwość dla kredytobiorców szkodliwych kredytów od wielu lat walczą prawnicy. Dziś także można skorzystać z ich wsparcia. Jest to nawet wskazane. Pomoc frankowiczom z fretuslegis.pl pozwoli na dokładne zrozumienie procesu, rzetelne przygotowanie dokumentów, jak i wsparcie w trudnych chwilach.
Jakie rozwiązania oferowane są frankowiczom?
Frankowicze za pośrednictwem kancelarii prawnej lub samodzielnie mogą sądzić się z bankami, by odzyskać wpłacone bezpodstawnie do instytucji środki. W przypadku kredytów denominowanych bardzo popularne są 2 możliwości – unieważnienie umowy, która skutkuje obowiązkiem zwrotu uzyskanych na mocy umowy środków przez obydwie strony lub zarządzeniem zwrotu wyłącznie nominalnej kwoty zobowiązania. Kredytobiorcy kredytów indeksowanych mają „większe pole do popisu”. Mogą domagać się od banków:
- odfrankowienia kredytu związanego z obaleniem klauzul abuzywnych oraz zmniejszeniem oprocentowania,
- obniżenia rat spłacanego kredytu,
- uzyskania zwrotu środków, które zostały nadpłacone przez kredytobiorcę.
Kolejnym rozwiązaniem jest przewalutowanie kredytu wyrażonego we frankach szwajcarskich na złotówki. Rozwiązanie uznawane jest za mało korzystne, ponieważ przeliczenia dokonuje się według kursu z dnia wyroku, a nie zawarcia umowy, pozwala ono jednak na uniknięcie ryzyka związanego z dalszymi zmianami na rynku walutowym. Możliwe jest także wywalczenie odszkodowania.
Warto zaznaczyć, że o pomoc związaną z odzyskaniem od banku należnych, niesłusznie nadpłaconych, środków starać mogą się nie tylko osoby, które wciąż spłacą zobowiązanie, ale i kredytobiorcy, którzy zdążyli już uregulować wszystkie raty, zbyt wysokie w świetle obowiązującego aktualnie prawa.
Jak wygląda współpraca z kancelarią prawną?
Współpraca z kancelarią prawną w kwestii pozwów frankowych ma zróżnicowany zakres w zależności od tego czy kredyt jest wciąż spłacany, czy został już uiszczony. W przypadku kredytobiorców nieposiadających zobowiązań względem banku pomoc obejmuje analizę sprawy, które pozwala na wybór najniekorzystniejszej ścieżki postępowania oraz pomoc prawną na wszystkich etapach sprawy. Celem prawnika jest uzyskanie dla swojego klienta odszkodowania związanego ze stosowaniem klauzul abuzywnych przez banki oraz odzyskanie nadpłaconych środków. W przypadku osób posiadających kredyt walutowy pomoc również obejmuje analizę dokumentów i wsparcie w walce odszkodowanie. Warto jednak zaznaczyć, że prawnicy starają się także doprowadzić do przewalutowania pozostałej do spłaty kwoty po korzystnym kursie. W obydwóch przypadkach prawoznawca staje się pełnomocnikiem poszkodowanego.
Warto podkreślić, że sprawy frankowe nie muszą kończyć się na wokandzie sądowej. Podczas współpracy z kancelarią prawną można rozwiązać je porozumiewawczo – dzięki złożeniu reklamacji, zawarciu ugody, jak i w efekcie postępowania polubownego przy Rzeczniku Finansowym.