Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Nie ma sytuacji bez wyjścia! Nawet z poważnymi tarapatami finansowymi można sobie poradzić. Jednym ze sposobów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To procedura, której celem jest doprowadzenie do oddłużenia konsumenta, nierzadko także takiego, który znalazł się w spirali zadłużenia i nie widzi przed sobą pola manewru. Przepisy polskiego prawa dają spore możliwości osobom fizycznym, a w 2020 roku weszły w życie przepisy, które taką upadłość mają dodatkowo ułatwić. Co trzeba zrobić, by skorzystać z opcji uwzględnionej w przepisach? Na jakie koszty musisz się przygotować? Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

1. Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

2. Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

3. Upadłość konsumencka – koszty

Aby skutecznie ogłosić upadłość konsumencką, należy dochować wszelkich formalności oraz zadbać o prawidłowo wypełniony i złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. Wiele informacji na ten temat znajdziesz na: https://upadlosckonsumenta24.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-upadlosc-konsumencka/.

Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jak sama nazwa wskazuje, do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej są uprawnione osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Muszą one spełnić dwa warunki:

  • po pierwsze, dysponować statusem osoby fizycznej – co dotyczy także tych, których działalność została wykreślona z rejestru CEIDG,
  • po drugie, udokumentować, że zobowiązania względem wierzycieli nie są regulowane przynajmniej od 3 miesięcy.

Jakie są przewidywane konsekwencje upadłość konsumenckiej? Przede wszystkim chodzi o zaspokojenie wierzycieli z majątku dłużnika, jeśli jest to możliwe, albo częściowe bądź całościowe umorzenie długów, a tym samym uwolnienie konsumenta od zaległości. Jeżeli dłużnik dysponuje majątkiem mogącym pokryć zaległości, sąd będzie dążył do ustalenia realnego planu spłaty, zgodnie z którym regulowanie zobowiązań będzie się odbywało.

O konsekwencjach ogłoszenia upadłości przeczytaj też na https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-konsekwencje-skutki/.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Aby rozpocząć całą procedurę, należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej. Przygotowanie dokumentu zawsze poprzedza dokładna analiza, uwzględniająca między innymi liczbę wierzycieli oraz wartość wymagalnych zobowiązań pieniężnych, oszacowanie wartości ewentualnego majątku, którym dysponuje dłużnik, ustalenie miesięcznych dochodów dłużnika oraz wysokości kosztów utrzymania.

Jakie dane powinny znaleźć się we wniosku? Najważniejsze są:

  • dane identyfikacyjne dłużnika,
  • spis majątku z szacunkową wyceną jego składników,
  • spis wierzycieli wraz z wysokością wierzytelności i terminami spłaty,
  • ewentualna lista wierzytelności spornych,
  • wykaz zabezpieczeń na majątku dłużnika,
  • wysokość miesięcznych przychodów dłużnika oraz kosztów jego życia.

Bardzo ważną częścią wniosku o upadłość jest jego uzasadnienie. To na jego podstawie sąd podejmie decyzje co do wniosku o upadłość konsumencką oraz ustali plan spłaty wierzycieli lub dokona umorzenia długów.

Wykaz sądów upadłościowych znajdziesz na https://upadlosckonsumenta24.pl/wykaz-sadow-upadlosciowych/.

Upadłość konsumencka – koszty

Osoby rozpoczynające procedurę ogłoszenia upadłości konsumenckiej są w trudnej sytuacji finansowej. Z pewnością zatem kwestia kosztów całego procesu jest dla nich interesująca. Ile zapłacisz za wszystkie działania mające doprowadzić do ogłoszenia upadłości? Jak się okazuje: wcale nie tak dużo. Sąd po ogłoszeniu upadłości powołuje syndyka i przyznaje mu zaliczkę, którą tymczasowo pokrywa Skarb Państwa. Oznacza to, że nie musisz martwić się wydatkami.

Odrębną kwestią są koszty reprezentacji prawnej. Są one uzależnione od zakresu działań, z reguły jednak nie wyniosą więcej niż kilka tysięcy złotych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij