Jak wnieść sprawę o podwyższenie alimentów na dziecko?
Świadczenie alimentacyjne, popularnie nazywane po prostu alimentami, to świadczenie w celu dostarczenia np. dziecku środków do utrzymania i wychowania. Jego wysokość powinna być taka, aby zaspokoić normalne, bieżące potrzeby dotyczące mieszkania, pożywienia, leczenia, edukacji, zakupu środków higieny osobistej, wychowanie czy wydatki na rozrywkę. W niektórych przypadkach rodzic opiekujący się dzieckiem na co dzień może w jego imieniu wnieść pozew do sądu o podwyższenie alimentów. Kiedy będzie to miało miejsce?
Od czego zależy wysokość alimentów?
Wysokość alimentów nie jest stała i w Polsce nie ma tabel alimentacyjnych, które ułatwiłyby sądom ich zasądzanie. Alimenty zasadniczo są uzależnione od potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Świadczenie to zawsze jest ustalane indywidualnie, a sąd bierze pod uwagę nie tylko uzyskiwane przez zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego dochody, ale także wysokość dochodów, jakie może taka osoba uzyskać.
Zmiana wysokości zasądzonych alimentów
Wartość alimentów ustalona przez sąd nie jest zasądzona raz na zawsze. Wraz z wiekiem rosną zwykle potrzeby dziecka, dlatego rodzic w jego imieniu może wystąpić do sądu o zmianę wysokości alimentów. Takie prawo przysługuje także zobowiązanemu do ich płacenia rodzicowi, jeśli zmieni się jego sytuacja finansowa. Gdy straci pracę, albo będzie musiał poddać się kosztownemu leczeniu, adwokat może mu pomóc zmniejszyć płacone alimenty. Wystarczy złożyć stosowny wniosek do sądu rejonowego. Żądanie kierowane do sądu może dotyczyć zasądzenia alimentów, ich podwyższenia lub zmniejszenia lub ustalenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł.
Konieczne jest przy tym złożenie stosownego pozwu do sądu. Można tego dokonać osobiście w sądzie rejonowym, złożyć pismo w biurze podawczym lub wysłać je listem poleconym. Później sąd dostarcza odpis pozwu osobie pozwanej i zobowiązuje ją do przedstawienia dokumentów poświadczających wysokość dochodów. Następnie zawiadamia strony o miejscu i terminie rozprawy. Jeśli uzna za zasadne żądanie o podwyższenie alimentów, zasądzi je po rozpoznaniu sytuacji majątkowej i dochodowej pozwanego.