Decyzja środowiskowa – kiedy jest wymagana? Jak ją otrzymać?
Podczas wielu inwestycji o charakterze budowlanym konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. To specjalny dokument, który zawiera szereg wytycznych mówiących o tym, w jaki sposób inwestycja może zostać przeprowadzona, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na środowisko. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące decyzji środowiskowej.
Niemal każde przedsięwzięcie budowlane realizowane przez człowieka oddziałuje w pewnym stopniu na środowisko. Właśnie dlatego istotne są zasady, które regulują, jakich środków oraz metod może użyć inwestor w celu realizacji danego projektu. Bardzo ważnym elementem ochrony środowiska w przypadku realizacji inwestycji budowlanych jest konieczność uzyskania decyzji środowiskowej. Dzięki niej inwestor wie, w jaki sposób należy dokonać przedsięwzięcia, aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Obowiązek uwzględnienia decyzji środowiskowej istnieje w przypadku różnych rodzajów inwestycji. Jakich? Co należy zrobić, aby otrzymać decyzję środowiskową?
Odpowiedź na to pytanie skupia się przede wszystkim na takich przedsięwzięciach, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko – zawsze lub potencjalnie. Katalog wszystkich rodzajów przedsięwzięć, dla których decyzja środowiskowa będzie koniecznym krokiem, znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Na liście znajdują się takie inwestycje jak np. różnego rodzaju elektrownie, stacje paliw, oczyszczalnie ścieków czy drogi.
Przed wydaniem decyzji konieczny może być etap, w trakcie którego urząd przeprowadzi ocenę oddziaływania na środowisko. Jest to obowiązkowe, gdy mamy do czynienia z przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Jeśli natomiast przedsięwzięcie zalicza się do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, urząd sam decyduje, czy konieczna będzie OOŚ.
Raport oddziaływania na środowisko
Jeśli okaże się, że dane przedsięwzięcie kwalifikuje się do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, konieczne będzie sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko. Zadaniem raportu jest przedstawienie wszelkich zagrożeń i uwzględnienie działań, które zredukują negatywny wpływ przedsięwzięcia na środowisko. Warto pamiętać, że raport powinien zostać sporządzony przez osobę lub zespół wyróżniający się odpowiednim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym w przygotowywaniu takich raportów. Należy o tym pamiętać, zlecając stworzenie takiego dokumentu.