Czym jest karta kredytowa Dla kogo karta kredytowa

Czym jest karta kredytowa? Dla kogo karta kredytowa?

Karty kredytowe i debetowe to elementy, którymi posługuje się na co dzień niemal każdy Polak. Często nie widzimy jednak różnic pomiędzy kartą kredytową, a debetową. W istocie są to dwa oddzielne instrumenty, działające na innych zasadach.

 

Co to jest karta kredytowa?

Każdy bank oferuje swoim klientom karty, które możemy wykorzystać do płatności zbliżeniowych lub wypłat bankomatowych. Istnieją różne rodzaje kart, zasadniczo jednak standardową opcją jest karta debetowa. To karta, która jest ściśle powiązana z naszym rachunkiem bankowym i w momencie wypłaty pieniędzy, czy też płatności w sklepie, konkretna suma pieniędzy jest zabierana z naszego konta. Kiedy pieniądze się kończą, karta debetowa nie działa, a przynajmniej nie możemy nią płacić. Inaczej jest natomiast w przypadku karty kredytowej.

Tego rodzaju karta to element, który w żaden sposób nie jest powiązany z naszym rachunkiem bankowym. Możemy wręcz nie posiadać rachunku w banku, z którego korzystamy w ramach karty kredytowej. Więcej o karcie kredytowej przeczytasz na www.gotowka-kredyt.pl. Warto tutaj zaznaczyć, że karta kredytowa jest pewnego rodzaju kredytem, oferowanym nam przez bank, dostępnym właśnie na karcie, którą płacimy. W ramach tego kredytu mamy ustalony limit pieniędzy, z którego możemy dowolnie korzystać.

Są jednak również minusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim, korzystanie z karty kredytowej wiąże się, tak jak w przypadku każdego kredytu, z odsetkami, które bankowi należy zwrócić. W pierwszych dniach, czy nawet miesiącach możemy jednak korzystać z tak zwanego okresu bezodsetkowego.

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej

Tak jak w przypadku klasycznego kredytu, w przypadku karty kredytowej banki oferują różnego rodzaju promocje. Jednym z nich jest okres bez odsetek, w ramach którego możemy korzystać z przyznanych nam funduszy nie ponosząc w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj kilkanaście dni, są jednak banki, które oferują taką opcję nawet przez dwa miesiące. Po zakończeniu okresu bez odsetek, należy już liczyć się z oprocentowaniem, które zresztą bywa dość spore.

Banki bardzo często pobierają również stałą, miesięczną opłatę za korzystanie z karty kredytowej. Limit środków dostępnych na karcie ustalany jest najczęściej z klientem indywidualnie.

Czy korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne?

Banki oferują obecnie wiele promocji i różnych wariantów kart kredytowych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Na pytanie, czy korzystanie z kart kredytowych jest opłacalne nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od umiejętnego z nich korzystania. Jeśli bowiem załapiemy się na dłuższy okres bezodsetkowy, należy szczególnie uważać na to, aby zwrócić wszystkie pieniądze w terminie, przed dodatkowych opłat. W przeciwnym razie pieniądze, które będziemy musieli zapłacić za użytkowanie karty będą całkiem spore. Istnieją jednak opcje, które dobieranie są indywidualnie do klienta – jeśli jesteś pewien, że będziesz płacił zobowiązania w terminie, nie ma się czego obawiać.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij