Jak złożyć skargę na niekompetentnego lekarza?

Brak uprzejmości, ignorowanie potrzeb, wypraszanie bliskich osób z gabinetu czy niedostateczne poinformowanie o stanie zdrowia to tylko niektóre naganne zachowania, na które narażeni są chorzy. Na szczęście, jeżeli pacjent uzna, że jego prawo do rzetelnej ochrony zdrowia jest realizowane w niedostateczny sposób, może złożyć skargę na lekarza lub jednostkę medyczną i domagać się sprawiedliwości we właściwych instytucjach. Dowiedz się, jakie są Twoje możliwości w tym zakresie.

Ochrona praw pacjenta to nie przywilej – skorzystaj z 2 form skargi na lekarza

Pacjent może złożyć skargę na lekarza w przypadku, gdy medyk lub instytucja nie przestrzega jego prawa do m.in.:

  • świadczeń zdrowotnych,
  • wyrażania zgody lub sprzeciwu względem udzielanych świadczeń,
  • poszanowania intymności i godności,
  • zachowania tajemnicy odnośnie do informacji związanych z pacjentem,
  • informacji,
  • dokumentacji medycznej,
  • opieki duszpasterskiej,
  • leczenia bólu.

1. Skarga na lekarza u przełożonego

Pierwszą możliwą formą skargi jest złożenie pisma do przełożonego medyka, który dopuścił się uchybień. W szpitalu jest to ordynator oddziału lub dyrektor placówki, natomiast w przychodni – bezpośredni kierownik.

2. Skarga na naruszenie praw do Rzecznika Praw Pacjenta

Jeżeli pierwsza forma nie przyniosła pożądanego rezultatu lub osoba wykonująca zawód medyczny nie ma bezpośredniego przełożonego – skargę na lekarza należy skierować do Rzecznika Praw Pacjenta. Wniosek ten jest wolny od wszelkich opłat.

Skarga na lekarza a odpowiedzialność cywilna, karna bądź zawodowa

Zgodnie z założeniami ochrony praw pacjenta, każdy poszkodowany kuracjusz może również ubiegać się o pociągnięcie podmiotu medycznego do odpowiedzialności cywilnej, karnej lub zawodowej w formie jednego z 4 następujących wniosków.

1. Wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy

Pismo to można wysłać do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, jeżeli złamania praw pacjenta dopuściła się osoba wykonująca zawód medyczny, np. dentysta, lekarz, pielęgniarz czy położny. Warto podkreślić, że ta forma skargi na lekarza oraz ewentualne postępowanie są zupełnie darmowe.

2. Wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych

Warto pamiętać, że wniosek do wojewódzkiej komisji można złożyć w ciągu roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o powstaniu szkody (np. zakażenia, uszkodzenia ciała, nieprawidłowo przeprowadzonej operacji bądź rozstroju zdrowia) lub też od dnia sądowego stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców po śmierci poszkodowanego pacjenta. Termin złożenia pisma nie może przekroczyć 3 lat od zdarzenia. Samo złożenie pisma kosztuje 200 zł, natomiast jeżeli komisja orzeknie o braku zdarzenia medycznego, pacjent musi również ponieść koszty postępowania.

3. Pozew o zasądzenie zadośćuczynienia lub odszkodowania za naruszenie ochrony praw pacjenta, w tym za uszkodzenie ciała bądź rozstrój zdrowia

Pozew może być skierowany przeciwko medykowi lub placówce zdrowia. Pacjent musi uiścić opłatę sądową od pozwu, a jej wysokość zależy od kwoty roszczenia. Koszty sądowe są zwracane poszkodowanemu jedynie w przypadku wygrania procesu.

4. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Jeżeli istnieje przypuszczenie, że lekarz lub inna osoba wykonująca zawód medyczny dopuściła się czynu zabronionego, pacjent może skierować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Poszkodowany nie ponosi opłat związanych z zawiadomieniem oraz samym postępowaniem.

Zostałeś niesprawiedliwie potraktowany przez lekarza? Zgłoś się do kancelarii ZSadwokaci

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat ochrony praw pacjenta lub zamierzasz złożyć skargę na lekarza i potrzebujesz porady specjalistów – zgłoś się do kancelarii ZSadwokaci: https://zsadwokaci.pl/. Prawo medyczne to jedna z jej głównych specjalizacji, dzięki czemu klienci zyskują gwarancję sprawnego i profesjonalnego prowadzenia sprawy. Wejdź na stronę kancelarii i przekonaj się, że prawo stoi po Twojej stronie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij